Bebek mama sandalyesi, çocuklar için önemi nedir? alırken nelere dikkat edilmelidir?

Bebek mama sandalyesi, bebekler doğumlarından sonraki ilk 6 aylarında herhangi bir aksi durum olmadığı sürece anne sütüyle beslenirler. 6. Aydan sonra anne sütüyle birlikte ek gıdaya geçiş yapan bebekler bu süreçte bebek mama sandalyesine ihtiyaç duyarlar. Bebek mama sandalyeleri ek gıdayla birlikte hayatımıza giren bebekler için oldukça önemli ve kullanışlı bir ürün olurlar.

Anne sütüyle beraber ek gıdaya geçiş yapan bebeklerin beslenmesi artık eskisi kadar kolay da olmayacaktır. Sürekli yeni bir şeyler öğrenme telaşında olan bebekleri bir yere sabitleyip beslenme süreci boyunca orada sabit tutumak oldukça zordur.

Ebeveynlerin, bebeklerini güvenli bir şekilde beslemeyi sürdürebilmesi için bebeklerini dik bir şekilde oturur pozisyonda tutmaları gerekir. Yemeklerinin sıcaklığını kontrol etmesi, çocukların yemekleri dökmemesi gibi birçok şartı aynı anda sağlamaları gerekir. Mama sandalyesi kullanan ebeveynler tüm bu durmaları aynı anda kolaylıkla yaparken, kullanmayan ebeveynler tüm bu durumları el yordamıyla yapmak durumunda kalırlar. Bebek mama sandalyeleri, güvenli beslenme ile ilgili belirli şartların otomatik oluşmasını sağlar.

Bebek mama sandalyesi hakkında kısa bir bilgi verdik. Peki “bebek mama sandalyesi nedir?, bebek mama sandalyesi çocuklar için neden önemlidir?, bebek mama sandalyesi alırken nelere dikkat edilmelidir” ve mama sandalyesine dair bilmeniz gereken her şeyi sizler için derledik.

Bebek mama sandalyesi nedir?

En geniş tanımıyla bebek mama sandalyesi, bebeklerin 6. Aydan itibaren kullanabileceği, üzerinde öğün yemeklerini yiyebileceği, diğer zamanlarda da üzerinde oturup oyunlar oynayabileceği bebeklerin kullanımı için tasarlanmış ev eşyası olarak tanımlanmaktadır.

Bebek mama sandalyesinin önemi nedir?

Bebekler doğumlarının 6. Ayından itibaren anne sütüyle birlikte ek gıdaya giriş yaparlar ve bu aydan itibaren de anne ve babalarının yaptıklarını taklit etmeye başlama eğilimine girerler. Uzmanlar tarafından ebeveynlere bu taklit davranışlarının çocukları için yemek yemede kullanılması tavsiye edilir. Aileler yemeklerini bebekleriyle beraber, bebeklerinin kendileriyle aynı seviyede oturmasını sağlayacak mama sandalyesi kullanarak aynı seviyede oturtup yemeğini bu şekilde yemekeri tavsiye edilir. Bu sayede bebekler, ailelerinin nasıl yemek yediğini görecek ve yemek yemeyle ilgili ince becerileri kaşık ve çatal tutma becerilerinin gelişmesiyle, artık kendileri de yavaş yavaş anne ve babaları gibi çatal, kaşığı ağızlarına götürerek yemek yemeye başlayacaktır. İşte bu süreçte mama sandalyesinin önemi ortaya çıkıyor. Bebek mama sandalyeleri çocuklarınızı dış uyarılardan uzaklaştırarak yemek yeme öğrenimleri için uygun şartları hazırlıyor. Böylelikle sizlere ve bebeklerinize çok büyük kolaylık sağlıyor.

Bebek mama sandalyesi hangi ayda kullanılmaya başlanır? (Bebekler hangi ayda mama sandalyesine oturur?)

Ebeveynlerin merak ettiği bir diğer konu ise bebek mama sandalyeleri ne zaman kullanılmaya başlanır ve ne zamana kadar kullanılmalıdır. Bebek mama sandalyeleri bebeklerinizin oturmaya başladığı andan itibaren üç yaşına ve/veya 15-18 kilograma ulaşana kadar kullanılmaya devam edilebilir. Bebeklerin ortalama altıncı ayda oturabildiğini düşünürsek altıncı aydan üç yaşına kadar bebek mama sandalyeleri kullanılabilir demek doğru ve mantıklı olur.

Bebek mama sandalyesi alırken nelere dikkat edilmelidir?

Mama sandalyeleri genellikle 6. Aydan 36. Ay’a kadar kullanılabileceğinden öncelikle standartlara uygun, güvenilir ve ihtiyaca göre ayarlanabilir olmalıdır.

Emniyet kemeri kolayca takılabiliyor mu?

Mama sandalyelerin genellikle 5 noktalı, bazılarında ise 3 noktalı emniyet kemeri kullanılmaktadır. Bazen emniyet kemerlerinin tokaları sorun yaratabiliyor. Ebeveynler rahat ve kolay takılabilen emniyet kemerli mama sandalyelerini tercih etmeleri kendileri için hem kullanım açısında kolay hem de bebekleri açısından güvenli olacaktır. Emniyet kemeri belki sizler için küçük bir detay olarak görünebilir ama bizim için listemizde birinci sırayı alabilecek kadar önemlidir.

Sırt desteği yan kısımlardan ayarlanabilir olmalıdır

Bebekler büyüdükçe mama sandalyelerinin de genişliği en uygun konuma getirilmelidir.  Uygun durumda kullanılan mama sandalyeleri bebeğinizi rahatsız etmez ve bebekleriniz kalkmak için ağlamazlar. Sırt desteği yan kısımlardan ayarlanabilir olan mama sandalyeleri bebeğiniz büyüdükçe ayarlanabilir olduğundan bebeğiniz büyüdükçe yenisine ihtiyaç duymadan ayarlanabilir ve uzun süre kullanılabilir.

Sırtının yatırılabilir olması gerekmektedir

Bebekler mama sandalyelerinde sadece oturup yemek yemek için veya oyun oynamak için değil dinleme zamanlarında da kullanabilmesi için sırtının yatırılabilir olması da bebeğinizin rahatlığı için önemlidir. Ayrıca siz herhangi bir işle uğraşırken bebeğiniz sırtı yatırılmış bir sandalyede rahat bir konuma getirilerek rahat ve güvende olur. Böylelikle sizde bebeğinizi göz mesafenize alarak hem bebeğinizi rahat ettirmiş olursunuz hem de siz rahat olursunuz.

Dengeli ve güvenilir olması açısından dört ayaklı olmalıdır

Dört ayaklı bebek mama sandalyeleri bebeğiniz masa sandalyelisi üzerinde ne kadar hareketli olursa olsun sallanma, devrilme, düşme gibi durumlardan korur güvende olmalarını sağlar. Ebeveynlerin mama sandalyesi alırken dikkat etmesi gereken konuların başında mama sandalyelerinin dört ayaklı olması geliyor ve birçok ebeveynler dört tekerlekli mama sandalyelerini tercih ediyorlar.

Yüksekliği ayarlanabilir olması gerekir

Bebek mama sandalyesinin önemi nedir? Konu başlığında da söylediğimiz gibi bebeklerin yemeklerini aileleriyle beraber aynı hizada yemesi bebeklerin yemek yeme öğrenimini kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle aileler bebekleriyle aynı hizada yemek yiyebilmeleri için mama sandalyelerinin boylarının ayarlanabilir olması önemlidir. Standart mama sandalyeleri kullanmak yerine yüksekliği ayarlanabilir mama sandalyeleri kullanmak çocuğunuzun sizinle aynı hizada göz teması kurarak sofra kültürünü öğrenmesi, yemek yeme öğreniminin artması ve sizden aşağıda veya yukarıda tek başına oturmaması açısında önemlidir. Çocukları için oldukça önemli olan bu konuda aileler mama sandalyesi alırken seçimlerin de bu nedenleri göz önünde bulundurmaları da ailelere tavsiyemizdir.

Tepsi ayarlanabilir olmalıdır

Mama sandalyelerinde dikkat edilmesi gereken bir konuda sandalyelerin tepsinin ayarlanabilir olmasıdır. Mama sandalyesi tepsisi yemek yenen masaya ve bebeğin boyuna göre konumlandırılmalıdır. Böylelikle bebekler daha rahat hareket ederek çevresiyle iletişimi güçlü olur. Yemek sırasında bebeğin rahatlığı ebeveynlerin rahatlığı içinde önemlidir. Bebeğinizi ne kadar rahat olursa sizde o kadar rahat olursunuz sürekli yerinizde kalkmamanıza gerek kalmaz. Ayarlanabilir tepsilerde genellikle 2 tepsi bulunur ve birinin kirli olması durumunda ikincisini tek başına kullanma imkanı vardır. Bebek mama sandalyesi seçerken ailelerin bu durumu da göz önünde bulundurmaları kendileri açısından faydalı olacaktır.

Kolay kapanmalı az yer kaplamalı

Özellikle evi küçük olan anneler için önemli bir konu bebek mama sandalyelerinin kolay katlanıyor ve az yer kaplıyor olması. Kolay katlanan ve tek başına az yer kaplayan ayakta durma özelliği olan mama sandalyelerini işiniz bittiği zaman rahatlıkla katlayıp evinizin en uygun herhangi bir yerinde muhafaza edebilir. İhtiyaç olduğu zaman da tekrar alıp kullanabilirsiniz.

Bebekleriniz gün içerisinde yemek öğünü dışında da mama sandalyelerini kullanabildiğinden üzerinde geçireceği zaman gerek sağlık, gerek rahatlık ve en önemlisi güvenli olması sizin için önemli olduğundan anne ve babaların bebek mama sandalyesi seçiminde belirtmiş olduğumuz maddeleri göz önünde bulundurarak mama sandalyesi seçmelerini, çocuklarının güvenliği her şeyden önemli geldiğini unutmamalıdırlar.

Please follow and like us:
Pin Share
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Anne & Çocuk Dünyasına hoşgeldiniz!

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

RSS
Follow by Email

Giriş Yap

VEYA