CERAZETTE nedir ve ne için kullanılır?

Hamile kalmak istemeyen bayanların hamileliklerini önlemek amcacıyla kullanmış oldukları bir koruyucu ilaçtır.

Cerazette kadın cinsiyet hormonunun bir tipinin küçük bir miktarını içerir. Bu nedenle Cerazette SPH (sadece progestogene hapı) olarakta adlandırılır. SPH kombine hapların aksine progestogene ilave olarak östrojen hormonu içermez.

Etkin madde:

Her film kaplı bir tablet, 75 mikrogram desogestrel içerir.

SPH’lerin esas olarak, sprem hücrelerinin rahime girmesini önleyici etki gösterir ama yumurta hücesinin her zaman ogunlaşmasını önlemezler, bu kombine tabletlerin temel etkisidir.

Cerazette yumurta hücresinin olgunlaşmasını önleyecek kadar yüksek bir doza sahip olmakla diğer SHP’lerden farklıdır. Buna bağlı olarakta Cerazette’in gebeliği etkileyici etkisi yüksektir.

Cerazette, 28 tane film kaplı tablet şeklinde ki blister ambalajlarda satılmaktadır. Yuvarlark, beyaz, bikonevks yani iki yüzü dışarı doğru bombeli ve 5 mm çapında tablet halinde ütetilmektedir. Bir yüzünde KV, alt kısmında 2 kodlaması yer almaktadır. Diğer yüzünde ise Organon yazısı bulunmaktadır.

Cerazette kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Cerazette, hormonal doğum kontrol hapları gibi HIV ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklara da karşı koruyucu değildir.

Cerazette’i aşağıdaki durumlarda kullanmayınız:

 • Cerazette içerisinde bulunan desogestrele veya  yardımcı maddelerden herhangi birine karşı alerjiniz bulunuyorsa; bu maddeleri kullanma talimatının başında verilir.
 • Trombozunuz varsa. Tromboz bir kan damarında bir kan pıhtısının oluşmasıdır.
 • Sarılık veya ciddi karaciğer hastalığınız varsa veya geçmiş yıllarda geçirdiyseniz ve karaciğer fonksiyonunuz normal değilse.
 • Henüz tanısı koyulmamış vajinal kanamanız varsa kullanmayınız.
 • Hemile olabileceğinizden şüpheleniyor veya hamileyseniz kesinlikle kullanmayınız.

Cerazette kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmanızı doktorunuzun bilgisi dahilinde kullanmanızı ve bu konuda duyarlı olmanızı tavsiye ediyoruz.

Cerazette’i aşağıdaki belirtmiş olduğumuz durumlarda dikkatli kullanınız:

Aşağıdaki maddelerden en az biri veya bir kaçı sizin için geçerliyse Cerazette ilacını kullanmaya başlamadan önce muhakkak doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir.

 • Meme kanseriyseniz veya daha önce meme kanseri geçirdiyseniz,
 • Karaciğer kanseriyseniz veya daha önce karaciğer kanserini yendiyseniz. Cerazett’nin olası herhangi bir etkisi göz ardı edilemez,
 • Daha önce tramboz yani kan damarlarınızda pıhtılaşma oluşumu geçirdiyseniz,
 • Diyabet yani şeker hastasıysanız veya şeker hastalığı atlattıysanız,
 • Sara(epilepsi) hastalığınız varsa (diğer ilaçlarla beraber kullanım bölümüne bakınız),
 • Verem hastasıysanız (diğer ilaçlarla beraber kullanım bölümüne bakınız),
 • Kan basıncınızda yükseklik var ise,
 • Gebelik maskesi geçirdiyseniz ( gebeliğinizde özellikle yüz kısmında olmak üzere cilt kahverengi-sarı lekelerin oluşması) bu durumlarda Cerazette kullanırken ultraviyole ve güneş ışınlarından kaçınmalısınız.

Bu durumlardan herhangi birinin varlığında cerazette kullanılırsa, gözetim altında tutulmanız gerekmetedir. Doktorunuz bu konuda size ne yapılacağını açıklayacaktır.

Bu uyarıları geçmişteki herhangi bir dönemde geçirmiş veya yaşamış iseniz lütfen doktorunuza danışın.

Cerazette’nin yiyecek ve içecek ile kullanılması:

Kullamış olduğunuz cerazette tabetlerini bol suyla yutulmalıdır.

Hamilelik

Cerazette İlacını  kullanmadan önce mutlaka doktorunuza veya eczanede ilacı alırken danışınız.

Hamileyseniz ve hamilelik şüpheniz varsa cerazette Kullanmayınız.

Hamile olduğunuzu tedavi sırasında fark ederseniz, vakit kaybetmeden doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Woman hand holding a contraceptive panel prevent pregnancy

Emzirme

Cerazette İlacını kullanmadan önce mutlaka doktorunuza veya eczanede ilacı alırken danışınız.

Cerazette ilacı emzirme döneminde kullanılabilir. Anne sütünün üretimini veya niteliğini etkilemez. Ancak etkin maddesi süte küçük miktarda da olsa geçebilir.

Anneleri cerazette kullanırken 6-7 ay süreyle emzirilen çocukların sağlığı bu çocuklar 2.5-3 yaşına gelinceye kadar incelenmiştir. Bebeklerin büyüme ve gelişme üzerinde hiçbir etki gözenmemiştir.

Eğer bebeğinizi emziriyor ve cerazette kullanmak istiyorsanız doktorunuzla görüşünüz.

Araç ve makine kullanımı

Cerazette’in kullanılması araç veya makine kullanımında bilinen herhangi bir etkisi yoktur.

Cerazette’in içinde  bulunan yardımcı maddeler hakkında ki bilgiler

Cerazette laktoz (süt şekeri) içermektedir. Doktorunuz daha önce bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğunu söyledi ise eğer , tıbbi ürünü almadan önce muhakak doktorunuzla temasa geçiniz.

Diğer ilaçlarla ile birlikte kullanımı

Cerazette kullanırken herhangi bir ilaç veya bitkisel ürün kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandıysanız ise doktorunuza veya eczacınıza  bilgi veriniz. Ayrıca herhangi bir nedenden dolayı farklı bir ilaç kullanacaksanız ilacınızı yazan doktora veya diş hekimine de Cerazette kullandığınızı söyleyiniz. Doktorunuzu ilacı kullanıp kullanmayacağınızı veya ne kadar süre bu ilacı kullanmanız gerektiği hakkında size bilgi verecektir.

Bazı ilaçlar:

 • Cerazette’in kan seviyesi üzerinde etkili olabilir,
 • Hamileliği önlemede cerazette’i az etkili hale getirebilir.
 • Beklemediğiniz kanamalara neden olabilir.

Bunlar, aşağıda belirtilenlerin tedavisinde kullanılan ilaçları içerir:

 • Sara (epilepsi),
 • Tüberküloz (verem),
 • HIV enfeksiyonu,
 • Hepatit C virüsü enfeksiyonu,
 • Diğer hangi bir enfeksiyon hastalıkları (giseofulvin gibi),
 • Akciğer kan damarlarındaki yüksek kan basıncı,
 • Ruhsal çöküntü depresyon,
 • Bazı bakteriyel enfeksiyonlar (klaritromisin, eritromisin gibi.)
 • Mantar enfeksiyonları,
 • Yüksek kan basıncı (hipertansiyon) anjina veya bazı kalp ritmi bozuklukları

Cerazette nasıl kullanılır?

Uygun kullanım şekli, doz ve uygulama sıklığı için talimatlar:

Cerazete paketi 28 adet tablet içermektedir. ( 4 hafta için 28 adet yeterli miktardadır)

 • Blister şeridin ön yüzündeki tabletler arasında ok işareti vardır. Arka yüzünde ise haftanın günleri basılıdır. Bu haftanın günleri her gün bir tablete karşı gelmektedir.
 • Cerazette blisterine yeni başladığınız zaman ilk ve üst sıradan bir tablet alınız. Herhangi farklı bir yerden tableti kullanmaya başlamayınız. Örneğin Salı günü başlıyorsanız, en üst sırada arkasında Salı yazan tablet ile başlayı gün gün arka sırada yazan sıralamaya göre kullanımına dikkat ediniz.
 • Sonraki kullanımlarınızda gün gün kullanacağınızdan bitinceye kadar bulunduğunuz güne denk gelen günü alıp kullanabilirsiniz. Böylelikle blister şeridinin arka yüzüne bakarak hangi gün kullanıp kullanmadığınızı tableti elinize alarak herhangi bir gün tabletinizi kullanıp kullanmadığınızı bu şekilde görebilirsiniz.

Uygulama yolu ve metodu:

Tabeletlerinizi her gün, bir önceki gün aldığınız saate göre aynı şekilde almaya kullanmaya özen gösteriniz. Tableti bütün olarak yeterli olacak şekilde su ile yutunuz. Cerazette kullanırken kanama görülebilir. Ancak tabletlerinizi normal de olduğu gibi almaya devam etmelisiniz. Bir blister şeridi bittiğinde bir sonraki gün yeni bir blitser şeridine başlayınız; kısacası ara vermeden adet göremeyi beklemeden kullanmaya devam ediniz.

 İlk Cerazette kutusuna başlama

Hormonal doğum yöntemi kullanmıyorsanız veya önceki aylarda kullanmadıysanız adet döneminizin başlamasını bekleyiniz. Adet kanamasının olduğu birinci gününde ilk Cerazette tabletini kullanmaya başlayınız. Bu durumda farklı veya ek başka bir doğum kontrol yöntemi uygulamanız gerekmemektedir.

Cerazette kullanmaya adetinizi 2-5. Günleri arasında başladıysanız eğer tablet alınan ilk 7 gün süresinde ek bir doğum yöntemi kullanamalısınız.

Kullanılması gerekenden çok daha cerazetee kullandıysanız:

Cerazette’yi çok sayıda kullanımı sonrasında sağlığa zararlı etkiler olduğuna dair herhangi bir rapor bulunmamaktadır. Ortaya çıkabilecek olası belirtiler bulantı, baş dönmesi, kusma ve genç kızlarda vajinada hafif derece de kana. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışabilirsiniz.

Cerazette’nin saklanması

Cerazette’yi çocuklarınızın göremeyeceği, ulaşamayacağı, erişemeyeceği bir yerde ambalajında saklayınız. Cerazette saklanacağı odanın sıcaklığı 30 C’nin altında olmalıdır.

Son kullanma tarihi

Cerazette’yi ambalajının üzerinde bulunan son kullanma tarihinden sonra kullanmayınız. Eğer ambalajda ve/veya üründe bozukluklar fark ederseniz kullanmayınız.

Son kullanma tarihi geçmiş, ıslanmış, bozulmuş olabileceğini düşündüğünüz ilaçları kesinlikle çöpe atmayınız! Çevre ve şehircilik bakanlığının belirtmiş olduğu toplama sistemine veriniz.

Please follow and like us:
Pin Share
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Anne & Çocuk Dünyasına hoşgeldiniz!

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

RSS
Follow by Email

Giriş Yap

VEYA