Anne Sütünü Artıran Yiyecekler Neler?

Hamileliğinizi öğrendiğiniz ilk andan itibaren artık tüm odak noktanız bebeğinizin üzerine olur. En büyük dileğiniz ve isteğiniz bebeğinizin anne karnından ihtibaren sağlıklı olması, gelişmesi ve büyümesidir. Bebeklerinizin büyümesi ve gelişmesi için anne sütü tahmin edebileceğinizden de daha önemlidir. Anne sütü bebeklerinizin tüm ihtiyaçlarını karşılayan mucizevi bir ilk besindir. Anne sütü bebekler üzerinde fiziksel gelişimlere katkıda bulunduğu kadar anne ve bebek arasındaki duygusal bağı da anne sütü güçlendirir. Anneyle bebeğin iletişim kurmasını sağlar. Bebeklerin gelişiminde ilk 6 ayında anne sütünün önemi kanıtlanmıştır. Bebeklerini emzirmede herhangi bir sorun yaşamayan anneler ilk 6 aylık süreçte bebeklerine D vitamini dışında herhangi bir yiyecek veya içecek çocuklarına vermelerine gerek yoktur. Bebekler ilk 6 aylık süreçte su ihtiyaçlarını bile anne sütünden karşılamaktadırlar.

Bebeklere ilk 6 ay anne sütü, 6 ay’dan 2 yaşına kadar ise ek gıdalarla eşliğinde anne sütüne devam etmesi en etkili çocukların gelişimi için en doğru beslenme şekli olduğu söylenebilir. Annelerin en çok endişe edip korktuğu konunun başında bebekleri dünyaya geldikten sonra sütünün yerli olup olmayacağı konusudur. Annenin yaşam şekli ve beslenmesi süt miktarı için oldukça önemli kavramlardır. Anne sıkıntıdan, sinirden, stresten uzak durup dengeli bir şekilde beslenmesini gerçekleştirirlerse eğer acaba sütüm yetiyor mu? Karnı doydu mu? Diye herhangi bir düşünceye kapılmayacaklardır. Bu yüzden anneler yaşam şekline ve beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerekmektedir.

Anne sütünün artması için doğru beslenme ve yaşam tarzının yanı sıra annelerin sütünü arttıracak başka şeylerde mevcuttur. Anne sütünü arttıran yiyecekleri sizler için araştırdık. Hadi gelin hep beraber inceleyelim.

Anne sütünü arttıran yiyecekler;

 • Anne sütünü arttıran en önemli maddelerin başında su gelir. Vücudunuzun susuz kalması sütünüzün içeriğini zayıflatmaya ve azaltmaya neden olur. Bu nedenle anne sütünün arttırmanın en basit yolu günlük 2 ile 2-5 litre arası su tüketimi olacaktır.
 • Yulaf, kan basıncını ve kolesterolü düzenleyici etkisiyle birlikte anne sütünü arttıran gıdalarda arasında ön plana çıkmaktadır.
 • Anne sütünü arttıran yiyecekler arasında nohut, tahin, limon, zeytinyağı ve sarımsak kullanarak hazırlanan humus gelir. Anne sütünü arttıran ve annelerini lezettini beğendikleri yemekler arasında ilk sırayı alır.
 • İçerdiği yüksek omega  üç ile dikkat çeken somon balığı, içinde bulunan proteinler sayesinde anne sütünü arttıran yiyecekler arasında yer almaktadır.
 • Besleyici değeri yüksek olan sebze çorbaları, yayla çorbası ve et suyu ile hazırlanan diğer çorbalar anne sütünü arttırmaya yarayan çorbalar arasında yer alırlar.
 • Tahin, fındık, ceviz ve süt kullanılarak hazırlanan tatlılar da anne sütünü ve anne sütünün kalitesini arttırmaya yardımcı olurlar.

Anne Sütünü Artıran İçecekler Nelerdir?

 • Ayran, süt ve kefir gibi içecekler içerisinde bulunan proteinler ve vitaminler nedeniyle anne sütünü arttırmaya yardımcı olurlar. Özellikle geceleri yatmadan önce içilen sütlü içecekler süt salımını sağlar.
 • Elma, armut ve kuru meyvelerle hazırlanan kompostolar anne sütünü arttıran en önemli içecekler arasında yer almaktadırlar. Hazırlanan bu kompostolarda dikkat edilmesi gereken nokta şeker kullanılmadan hazırlanan kompostolar daha faydalı olurlar.
 • Kekik, biber, rezene, tarçın, zerdeçal ve zencefil gibi anne sütünü arttıran bitkilerle hazırlanan detoks içecekleride anneler gün boyu tüketebilirler.
 • Ayıca yeşil yapraklı sebzeler, ananas ve avokado kullanılarak hazırlanan sebzeli içecekler de anne sütünü arttırmaya  yarayan vitaminler içermektedir.

Anne sütünü arttıran çay çeşitleri nelerdir?

 • Fitoöstrojen bileşenler içeren rezene, anne sütünün artırımına yardımcı bitkiler arasında yer almaktadır. Kimyon, rezene, papatya, anason, ıhlamur kullanılarak hazırlanan bitkisel çaylar anne sütünü artırımını sağlarlar. Bu bitkiler bebeklerin gaz sorununa da iyi gelmekle bilinen bitkilere arasında yer almaktadırlar.
 • Çemen otu, ısırgan otu, tarçın, anason ve limon kullanılarak hazırlanan çaylar da anne sütünü arttırarak farklı aroma katma özelliklerine sahiplerdir. Annelerin en çok tercih ettikleri çaylar arasında yer almaktadırlar.

Çayların gün içerisinde düzenli olarak tüketilmesi anne sütünün artmasına ve hamilelikten kalan kiloların geri verilmesini kolaylaştırmaktadır. Önemli bir not olarakta; anne sütünü arttıran çaylar hazırlanırken annelerin dikkat etmesi gereken nokta bu çayları bitkiler kaynatılmadan üzerine sıcak su eklenerek kullanılmasıdır.

Anne sütünü arttıran meyveler nelerdir?

 • Kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir, hurma vb. kuru meyveler içerdiği kalsiyum ve magnezyum sayesinde anne sütünü arttırmada önemli rol oynarlar.
 • Ara öğün olarak kullanılan ve annelerin enerji ihtiyacını karşılayan badem, ceviz ve fındık annelerin sütlerini arttırmaya yardımcı olur.
 • Elma, portakal, mandalina, kayısı, taze üzüm, ayva, karpuz, kavun, kiraz, şeftali, avakado gibi meyveler içerisinde bulundurduğu zengin C vitamini nedeniyle anne sütünü arttırmaya faydalı meyveler arasında yer almaktadırlar.

Emziren anneler günde 3 veya 4 porsiyon meyve tüketmeye ve tükettikleri meyvelerin farklı çeşitte olmalarına dikkat etmeleri önerilir.

Anne sütünü arttıran bitkiler nelerdir?

 • Havuç; içerisindeki yüksek beta karoten ve fitoöstrojen madde nedeniyle anne sütünü arttıran sebzeler arasında ki ilk sırayı alır.
 • Anne sütünü arttırmaya yarayan bir numaralı besin olan havuç sade yenilmesi, salatalarına koyulması, çorbalarına koyulması ve yemeklerine koyulması koyulması tavsiye edilir.
 • Salgılanan sütün kalitesini ve miktarını arttırmaya yarayan içerisinde demir açısından zengin olan kuru baklagillerde anne sütü için faydalıdırlar. Özellikle vejeteryan olan annelerin nohut, barbunya ve kuru fasülye gibi gıdaları her hafta tüketmeleri önerilir.
 • Dere otu, semiz otu, maydanoz, ıspanak, karalahana, marul gibi içerisinde özellikle kalsiyum, folik asit, A ve C vitamini gibi vitaminler bulunduran bitkiler anne sütünü arttırmaktadır.  Annelerin beslenme programlarında muhakkak yer vermesi gereken besinlerdir.
 • Çiğ yada pişmiş olarak tüketilen soğan ve sarımsakta salatalara veya yemeklere koyularak kullanılabilirler.
 • Anne sütünü arttırmada mucize olarak görülen ve bilinen dereotu annelerin kahvaltı dahil tüm öğünlerde tüketilmesi sütlerinin miktarının artmasında önemli bir rol oynar. Annelere en önemli tavsiyelerimizden biridi dereotu tüketimi.

Anne Sütünü Artıran Kürler nelerdir?

 • Anne sütünü arttırmaya yardımcı olan kürler İbrahim Saraçoğlu tarafından ele alınarak yazılmıştır. İbrahim Saraçoğlu incir kürünün anne sütü miktarını ve anne sütü kalitesini arttırdığını ileri sürmektedir. 10 ile 12 tane arası kuru inciri klor içermeyen suda haşlayıp içilmesi anne sütünü oldukça arttırmaktadır.
 • 21 gün boyunca günde 2 öğün öğleden önce ve öğleden sonra aç yada tok karnına fark etmeksizin tüketilen havuç ve kuru incir kürü de anne sütünü arttırmaktadır.
 • Anne sütünü artırmasıyla bilinen dut kürü ise taze veya ara öğünlerde kuru olarakta kaynatılıp suyunun içilmesi faydalıdır.

Yapılan bu kürlerle beraber annelerin dengeli ve yeterli beslenmesi, günlün yürüyüş sporlarını yapması ve bol su tüketmesi anne sütünü arttırmaya yaramaktadır.

Sizlerde anne ve anne adaylarına önermek istediğiniz herhangi bir meyve, sebze, çay veya kür gibi karışımlar olursa lütfen sayfamızın altında bulunan yorumlara veya sayfamıza mail yoluyla iletirseniz makalemizi okuyan diğer annelere faydalı olabilirsiniz.

Please follow and like us:
Pin Share
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Anne & Çocuk Dünyasına hoşgeldiniz!

İlgili Yazılar

2 yorum

Popüler Yorumlar

Bebeklerin ek gıdaya geçiş sürecinde vermiş olduğunuz yararlı bilgilerden dolayı anneyimben.com ailesine teşekkür ederiz.

Yoruma git
Yasemin Eroğlu  -  January 26, 2021 / 9:13 am

6 Aylık bebeğimle ek gıdaya geçmeye hazırlanırken vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederiz. Söyleriklerinizi bebeğim için uygulayacağım.

Yoruma git

Tüm Yorumlar

Yasemin Eroğlu  -  Ocak 26, 2021 / 9:13 am

6 Aylık bebeğimle ek gıdaya geçmeye hazırlanırken vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederiz. Söyleriklerinizi bebeğim için uygulayacağım.

Yanıtla
Gül Kurt  -  Ocak 26, 2021 / 9:15 am

Bebeklerin ek gıdaya geçiş sürecinde vermiş olduğunuz yararlı bilgilerden dolayı anneyimben.com ailesine teşekkür ederiz.

Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

RSS
Follow by Email

Giriş Yap

VEYA