Hamile kıyafetleri nasıl olmalı? seçerken nelere dikkat edilmeli?

Hayatımızın her evresinde olduğu gibi hamilelik döneminde de giyim konusun oldukça önemlidir. Hamilelik döneminde kadın vücudunda hormonlara bağlı olarak değişiklikler olurken hemde piskolojik değişimlerde söz konusudur. Hamilelik dönemi fiziksel ve piskolojik açıdan kadınların en hassas dönemlerinden biridir. Hamilelik döneminde giyim bu nedenle oldukça önemlidir. Hamile kıyafetleri hakkındaki araştırmaları sizler için yaptık.

Hamilelik döneminde anne adayları kıyafet seçimlerinde zorlanabilirler. Anne adayları kıyafet seçimini yaparken kendilerine şu soruları sormaları gerekmektedir. Hamile kıyafeti nasıl olmalıdır? Hamile kıyafeti seçerken nelere dikkat edilmelidir?   Hamile kıyafetlerinin püf noktaları neler?

Gelin bu konuları hep birlikte inceleyelim.

HAMİLE KIYAFETİ

Daha önce tecrübesi olmayan ve hünüz daha yeni hamile kalmış kadınların akıllarında ki bir numaralı sorudur hamile kıyafeti. Yeni hamile kalmış anne adayları çocuklarının olacağını öğrendiği anda zamanla kilo artışı yaşayacaklarının ve kıyafetlerinde de bedenin büyüyeceğinin değişikliğine gidileceğinin farkına varmalıdırlar. Anne adayları kilo artışının hangi oranda değişiklik göstereceğine dikkat ederek hamile giyim parçalarondan temin etmeye başlamak zorundadırlar. Hamile giyim parçaları olarak gömlekler, bluzlar, eşofman takımları, sweat shirtlar, thirtlar ve daha pek çok çeşit hamile kıyafetleri arasında yer almaktadır.

HAMİLELİKTE GİYİMİN NEDEN ÖNEMLİ?

Sevginin koşulsuz geçekleştiği en önemli kaynak annelerdir. Anneler doğum sürecinde ve çocuklarını yetiştirkleri süre zarfında yaşadıkları acıları, dertleri sıkıntıları, görmezden gelinebilecek gibi değildir.

Hamilelik dönemindeki temel sorun kaynağı fizyoloji ve horonsal değişimlerdir. Bu hormonsal değişim etkileri sonucunda anne adayları bir çok zorlu sınavdan geçerler. Karnındaki bebeğe daha rahat bir ortam hazırlamak isteyen anne adayları hamilelik sürecinde elinden geldiği çabayı gösterirler. Bu çabalardan en önemlilerinden bir tanesi annenin yeterince oksijen alıp rahay bir hareket ortamına sahip olmasıdır. Annenin rahat  ve ferahlığı, karnında ki bebeğin de rahat bir ortama geçiş yapmasını sağlayacaktır.

Annen adaylarının hamilelik dönemleri boyunca vucüt yapısına uygun bol kıyafet giyinmeleri çocukarı açısından önemlidir.  Annenin rahat hareket edip, nefes ala verebilmesi için giyeceği kıyafet karnındaki çocuğunda daha rahat hareket etmesini ve oksijen alıp verebilmesini sağlaması açısından önemlidir.

HAMİLE KIYAFETİ SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Hamilelikteki giyim için en önemli ve olmazsa olmaz iki unsur sağlık ve rahatlıktır. Anne adayları kendilerini içinde rahat hissetikleri sağlıklı ve kaliteli kumaşlı kıyafet tercih etmelidirler. Hamilelik döneminde herhangi bir iş hayatı olmayan ve hamilelik sürecini evlerinde geçirecek olan bayanların bu konuda ki seçimleri daha kolay olacaktır. Bol tişötler, rahat eşofmanlar, geniş şortlar, geniş bluzlar hamile anneler için en uygun giyim kıyafetlerindendir.  Hem kendi sağlığınız için hemde bebeğinizin sağlığı için sentetik kalitesiz ürünlerden kaçınılmalıdır. Pamuklu kumaşlar, terletmeyen kıyafetler ve rahat giysiler tercih edilmelidir.

HAMİLE KIYAFETİNİN PÜF NOKTALARI NELERDİR?

40 hafta sürecek hamilelik dönemi boyunca anne adayları daha hassas olurlar. Kendileri üzerindeki olumlu değişimleri görmekten kaçınarak olumsuz noktalara takılıp kendilerini beğenmez ve strese sokararlar. Aslında hamilelik süreci boyunca anne adaylar sürekli bol kıyafet giyinmek yerine gelişen vucüt hatlarına göre rahat kıyafetler seçip yeni bedenlerine uygun stil keşfedebilirler.  Nasıl mı? Hadi gelin birlikte inceleyip görelim.

1- Hamileliğinizin ilk 3 ayında gardırobunuzu değerlendirin

Hamileliğinizin ilk 3 ayında kilo artışı fazla olmayacağında anne adayları gebe kalmadan önceki kıyafetlerini rahatlıkla giyebilirler. Bu nedenle alış veriş listenizi yapmadan önce ki ilk 3 aylık ihtiyaçlarınızı gözden geçirebilirsiniz. Karnınız büyümeye başladığı ilk anlarda da dolabınızdaki bol ve rahat giysiler ihtiyacınızı karşılayacaktır.2

2- 3 Ay Sonrası Alışveriş zamanı,

Hemileliğinizin 3. Ayından ihtibaren eğer karnınız büyümüş ve artık mevcutta olan kıyafetleriniz yeterli gelmiyorsa karnınızı sıkıyorsa eğer alışveriş zamanı gelmiştir. Bu noktada annelerin dikkat etmesi gereken konu giyim alışverişleirni sınırlı mağazalarla yapılmasıdır. Kendinizi kısıtlamadan hemen hemen her mağazada kendinize uygun kombini yapabilirsiniz. Böylede doğumdan sonrada almış olduğunuz kıyafetlerle kendinize kombin yaparkan kullanabilirsiniz. Alışverişte dikkat edilmesi gereken bir konuda kendi bedeninizden bir – iki benden büyük alıp çuval gibi giyinmek yerine kilonuza uygun kıyafetler seçmeniz daha doğru olacaktır.

3- Alışveriş yaparken kesim ve kalıp

Kıyafetlerinizin üzerinde gözel gözükmesini sağlayan en önemli etkenlerden biri kalıptır. Alışveriş sırasında kendimize uygun bedeni denesek bile bazen vüvudumuzda istediğimiz gibi durmadığını görürüz. Bunun nedeni giyim markalarının müşteri profiline göre kalıplarda hazırlıyor olmasıdır. Bu nedenle kendi vucüdunuza uygun kıyafetleri deneyerek alabilirsiniz. Hamilelik döneminde gözle görünür değişim karın ve göğüs bölgesinde olacağından üst kesim bol kıyafetler daha çok terih edilmelidir.

4- Alışveriş yaparken renk ve desen

Basit kilolaro en basit saklama yöntemi siyah giyinmektir. Her ne kadar fazla kilolarınızı hamilelik döneminde gizlemek istesenizde içiniz kıpır kıpır olduğu bu özel dönemde simsiyah giyinmeniz çokta hoşunuza gitmeyebilir. Tamamen simsiyah giyinmek yerine iki parçalı koyu renk kullanmanızda yeterli olabilir. Dikey çizgili giysiler sizi zayıf gösterecektir, yatay çizgiler de aksine daha kilolu gözükmenizi sağlar. İri desenler yerine daha küçük desenler de sizin zarif görünmenize yardımcı olacaktır.

5- Alışveriş yaparken kumaş tercihi

Alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri seçeceğiniz kumaştır. Hamilelik döneminde vücut sıcaklığınız 0,5 ile 1 derece arasında daha yüksek olacağından hava alan daha ferah kumaşlar tercih etmelisiniz. Naylon sıcak tutan, polyamid ve polyester içeren sentetik komuşalardanhmilelik döneminde uzak durmalısınız. Hamilelik döneminde sizi rahat hissetirecek kumaş türü jarse, penye gibi örme ve kolay esneyebilen kumaş türleri olacaktır. Ayrıca hamilelik döneminde cildiniz hassasiyet göstereceğinden vucüdunuzu kaşındıracak, tahriş edecek kumaş türlerinden uzak durulmalıdır.

6- Ayakkabı Seçerken

Hamilelik döneminde karnınız büyüdüğünden vucüdunuzun ağırlık merkezinden değişim olacak  ağırlık merkeziniz öne kayacaktır. Bu değişiklikleri dengelemek için ayakkabılarınızı 2-3 cm topuklu tercih etmeniz sizin için rahat olacaktır. Babet gibi düz ayakkabılar  ayak sağlığınız için sakıncalıdır, bu yüzden babat tarzı düz ayakkabıları tercih etmemenizi öneririz. Deri gibi doğal malzemelerden yapılmış ayakabıları tercih ederek ayağınızın havasız kalmasını önlemiş olursunuz. Hamileliğin ilerleyen zamanlarını düşünerekte kolay giyilip çıkarılabilen çırt çırtlı, fermuarlı ayakkabılarıda tercih edebilirsiniz.

7- İç çamaşırı seçerken

Hamilelik döneminde anne ve bebeğin sağlığı açısından en önemli seçimlerden biride iç çamaşırı olacaktır. Değişen hormonlardan dolayı son aylara doğru girildiğinde memelerinizde büyüme olacaktır. Hamilelik öncesinde kullanmış olduğunuz sütyenlerinizi ilk aylarda kullanıyor olsanızda hamileliğinizin 3. Ayından sonra vücudunuzdaki değişimleri göreceksiniz ve eskş sütyenlerinizi kullanmayacağınızı fark edeceksiniz.

İç çamaşırı seçiminde vücudunuza uygun beden seçerek pamuklu kumaştan yapılmış sentetik olmayan iç çamaşırları teric etmenizi öneririz.

8- Bikini ve Mayo seçerken

Hamilelik döneminde yapılabilecek en iyi sporlardan biri yüzmedir. Özellikle yaz dönemlerine denk gelen hamileler için bunaltıcı sıcaklardan kurtulmak ve serinlemek en doğal haklarıdır. Havuz veya denize girerken tecih edeceğiniz mayo çok önemlidir. Mayo tercih ediyorsanız eğer kesiminin yan dililerden yani bel bölgesinden büzgülü veya pileli olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu tarz mayolar belinizi saracak ancak sıkmayacaktır.

9- Aksesura seçerken

Şık görünmenizi sağlayan en önemli unusurlardan biri de tamamlayıcı aksesurlarınız olacaktır. Toka, gözlük, takı, şapka gibi hoşunuza giden aksesuarlarınızı kıyafetinize uygun bir şekilde kombinleyerek kullanabilirsiniz. Bu dönemlerde boynunuzu rahatsız edecek uzun ve ağır kolyelerden kaçınılmalı akit, ametist ve yeşim gibi rahatlatıcı etkisi olan doğal taşlardan kullanmanızı öneririz.

Please follow and like us:
Pin Share
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Anne & Çocuk Dünyasına hoşgeldiniz!

İlgili Yazılar

3 yorum

Popüler Yorumlar

Elif Karadaş  -  January 6, 2021 / 9:02 am

Sade ve açıklayıcı anlatım olmuş. Teşekkürler

Yoruma git

Tüm Yorumlar

Elif Karadaş  -  Ocak 6, 2021 / 9:02 am

Sade ve açıklayıcı anlatım olmuş. Teşekkürler

Yanıtla
Esra Can  -  Ocak 15, 2021 / 8:26 am

anneyimben.com sayfasını beğenerek takip ediyoruz.
Teşekkürler..

Yanıtla
Meltem Gül  -  Ocak 15, 2021 / 8:28 am

Anne ve anne adayları için harika bir paylaşım olmuş. Emekleriniz için teşekkürler.

Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

RSS
Follow by Email

Giriş Yap

VEYA