Bebek bakım çantası nasıl hazırlanır? Bebek bakım çantasında neler olmalıdır?

“Bebek bakım çantası hazırlamak ne kadar zor olabilir ki?” diye düşünebilirsiniz. Bu düşünceyi bebeğinizle ilk defa dışarı çıkmak zorunda kaldığınızda tekrar düşünün! Bebeğinizle ilk defa dışarı çıkacağınız zaman “Ya lazım olursa?” endişesiyle önünüze gelen ne varsa çantaya sığdırmak isteyeceksiniz. Oysa kimse bebekle beraber yanında küçük bir valiz taşımak istemez. Ama korkmayın! Bebek bakım çantası hazırlamanın hafif ve gerekli eşyalarını hazırlamanın yolu var. Bebek çantasında neler olmalı? Sorusunun cevabını sizler için değerlendirdik.

Daha önce yaşadığımız tecrübelerimizi size aktararak konu hakkında sizlere yardımcı olmak için makalemizi hazırladık. Bu makalemizde sizlere bebek çantasında neler olmalıdır? Bebek bakım çantası nasıl hazırlanır? Bebek bakım çantası nasıl seçilir? sorularına cevap vereceğiz.

Bebek Bakım Çantasında Bulunması Gerekenler?

Bebek bakım çantasında hem bebek hemde annenin bebeği için kullanacağı eşyalar yer alıyor. Beslenmeden giyime, giyimden anne bebek sağlığına, bebek sağlığından anne rahatlığına kadar pek çok eşya bakım çantasına koyuluyor.  Çantamıza koyulacak eşyaların sayısını arttırmadan hem çantada fazla yer kaplamaması hemde sizlere ağrılık olmaması dışarıdayken sizlere kazandıracak en büyük kolaylık olacaktır.

Bebeğin çantasında bulunması gerekenleri bebeğin ihtiyaçları ve annenin ihtiyaçları olacal şekilde ikiye ayırmak gerekiyor. Bebek kadar annede dışarıda kullanması gereken bazı ürünler bulunuyor. Önce bebeğinizi için bulunması gereken ürünleri daha sonra annenler için çantada bulunması gereken ürünleri açıklayacağım.

Bebeğiniz için ihtiyaç duyulan malzemeler;

Bebek Bezi

Bebek bezi annelerin dışarı çıktıkların andan ihtibaren yanlarından bulunması gereken olmazsa olmaz ürünlerin başında geliyor. Anneler dışarı çıkacakları zaman çocukları için her iki saat için bir tane bebek bezi almalıdırlar. Eğer dışarı çıktıkları zaman tahmin ettikleri süreden fazla dışarıda kalabilme durumlarına göre üç veya dört tane yedek bez almakta fayda vardır. Anne adaylar çantalarında ki müsaitlik durumuna göre bu sayıyı istedikleri kadar arttırabilirler.

Islak Mendil

Islak mendide anne adayları için çantalarında bulunması gereken ürünlerden biridir. Anneler seyahat boyunca yanlarına bir paket ıslak mendil veya ağzı kilitli plastik poşete koyabilecekleri şekilde ihtiyaçları kadar nemini kaybetmeyecek şekilde  yanlarına ıslak mendil alabilirler. Islak kendil sadece bebeğinizin altını değiştirirken değil bebeğinizin ellerini silmek, dökülen herhangi bir lekeyi temizlemek, beslenme ve altını değiştirme sonrası annelerin ellerini temizlemek için çok amaçlı kullanılabilir.

Müslin Örtü

Müslin örtü diyince annelerin aklına ilk gelen puset örtüsü olarak kullanılmasıdır. Müslin örtü puset örtü dışında bir çok amaçlı kullanılabime özelliğine sahiptir.Puset örtüsü olarak kullanılabilir, emzirme önlüğü olarak kullanılabilir, çoçukların oyun oynayacağı alanda oyun halısı olarak kullanılabilir, alt değiştirme esnasında örtü olarak kullanılabilir. Dışarı çıkacağınız zaman hem hafif, hemde az yer kaplayabilen müslin örtüler annelere çantalarında en az iki tane taşımalarınında fayda vardır.

120*120 boyutlardaki müslin örtüyü çocuğunuzu güneşten korumak ve emzirme önlüğü olarak rahatça kullanılabilir. 100*100 ölçülü müslin örtü ise alt değiştirme esnasında ve bebeğinizin oyun için oyun alanına sarılabilecek oyun halısı olarak kullanabilirsiniz.

Pişik kremi

Çantanızda çok fazla yer kaplamayacak olan kremler çocuklarınız pişik olmasını önlemek açısından önemli bir ihtiyaçtır. Anneler istedikleri kremi çantalarında rahatça bulundurabilirler.

Emzik ve Emzik Kutusu (Emzik kullanan anneler için)

Emzik kullanan bebekler için ebeveynlerin çantalarında emzik bulundurmaları gerekiyor. Emzikleri kullanmadıkları durumlarda ise emziklerini hijenik bir  şekilde saklamaları için emzik kutusuna ihtiyaç vardır.

Önlük ve Elbezleri

Dışarıda bebeğinizi beslenme ihtiyacını karşılamak için bebek önlüğü ve el bezine ihtiyaç vardır. Dışarıda kalma durumunuza göre değişebilecek önlük sayısı ve el bezi kullanımızına görede sayısı değişmektedir. Anneler genelde her beslenme saati için iki tane hatta dışarıda kalma durumunuz belirli olmadığı zamanlarda da ekstra yedekte bulundurmak sizin için iyi olacaktır.

Battaniye

Mevsin önemsemeksizin annelerin bebekleri için çantalarında bulundurması gereken önemli ihtiyaçlardan biride battaniyedir. Soğuk havalarda çocuğunuzu soğuktan korumak için sıcak havalarda da bulunduğunuz ortamdaki klima vb. gibi soğutucu cihazlardan korumak için battaniyede sizler için ihtiyaç olacaktır. Battaniye seçimlerinizi mevsim şartlarına göre seçebilirsiniz.

Biberonlar ve Mama (Mama kullanan anneler için)

Eğer bebeğinizi emzirmiyor veya emzirdiğiniz halde mama takviyesi yapıyorsanız. Beslenmesi için önemli ihtiyaçlardan biride biberonu, maması ve mamayı hazırlamak için suyu olacaktır. Bebeğinizin besleme saati geldiğinde veya acıktığında ağladığı zaman o an kaos yaşamamak elinizi ayağınıza dolandırmamak için suyu ve mamayı ölçerek yanınıza almak size çok değerli vakit kazandıracaktır. Bebeğinize mamayı soğuk suyla veremeyeceğiniz için çantanızda küçük sıcak su termosu bulundurmakta da fayda vardır. Temiz biberon uçlarını da emzik kutusunda veya hijenik ağzı çırt çırtlı poşetlerde saklayabilirsiniz.

Yedek Kıyafet

Önlük ve elbezleri yetmediği durumlarda yanınızda yedek eşya bulundurmakta sizin için faydalı olacaktır. Yedek kıyafetleri ne kadar almalıyım sorularınıza cevap ise gideceğiniz yere göre değişir. Eğer çok kısa sürede eve döneceğinizi düşünüyorsanız yanınıza yedek kıyafette almanıza gerek kalmayabilir. Annelerin tercihlerine bırakılmıştır.

Şapka

Bebeğinizin vücudun da en hassas bölge baş bölgesidir. Bu nedenle kar, kış, güneş fark etmeksizin bebeğinizin başını korumak için yanınızda şapka bulundurmakta fayda vardır.

Burun Açıcılar

Bebeğinizin burnu tıkanık olduğunda durumlarda bebek çantanızda bebeğinizin daha rahat nefes alıp verebilmesi için burun açacağı bulundurmakta fayda vardır. 

Gaz Damlası

Yeni doğan bebeklerin birçoğunda gaz sorunu vardır ve annenler bebeklerinin gazlarını daha rahat çıkarabilmeleri için gaz damlaları kullanırlar. Dışarı çıktığınız zaman yanınızda gaz damlası bulundurmak bebeğinizin rahatlığı için yerinde bir seçim olacaktır. Unutmayın annenin ve babanın rahatlığı çocuklarının rahatlığından geçer bu nedenle gaz damlası da annenler için bebek çantalarında bulundurması gereken en önemli malzemelerden biridir diyebiliriz.

Oyuncaklar

Bebek çantalarınızda çocuklarınızın sevdiği dikkatini çektiği oyuncaklarıda bulundurmakta fayda vardır. Çok fazla aşırıya kaçmadan çantanızda fazla yer kaplamayacak size ağırlık yapmacak oyuncakları tercih edebilirsiniz. Ancak bebeğiniz henüz oyucakla oynamıyor ilgisini çekmediği 4-6 aylık dönemlerde oyuncak bulundurmanıza gerek yoktur.

Annenin ihtiyaç duyduğu malzemeler;

Bazı durumlarda ekstra çanta taşımak yerine annelerin bebek çantalarını kendi ihtiyaçları için kullanmalarıda pratik olabilir. Bebek arabası, bebek çantası, anne çantasını birlikte taşımanız sizin için zor olabilir. Bu nedenle bebek çantalarının bir bölümünü kendinize ayırarak cüzdan, telefon, anahtar, güneş gözlüğü gibi ihtiyaçlarınız içinde kullanabilirsiniz.

Hijyenik Göğüs Pedleri

Göğüs pedleri sıvı tüketimi fazla olduğu ilk haftalarda annelerin bebek çantasında bulundurması gereken vazgeçilmez malzemelerinden biridir. Çocuğunuzun memeyi emdikten sonra göğsünüzde kalan süt damlacıkları üzerinize akarak göğüs bölgesinde iz bırakacak olmasından dolayı çantanızda bulundurmakta fayda vardır.

Göğüz Ucu Kremi

Emzirmeye devam eden anneler emzirme sonrası göğüslerinin ucu tahriş olacağından emzirme sonrası kullandıklaro göğüs ucu kremleride çantalarında bulundurarak ihtiyaç durumlarında kullanabilirler. Çantanızda yer kaplamayacağı ve ağırlık yapmayacağınıda çantanızda bulundurmanızda sizin için faydalı olabilir.

Ekstra Plastik Poşet

Kirlenen bebek bezlerini ve kıyafetlerini olduğu gibi çantaya koymak yerine çantanızda çok fazla yer kaplamayacağını ve ağır olmayacağını düşündüğümüz plastik poşetlere de her zaman ihtiyaç vardır. Çantanızda herhangi bir sıkıntı yaratmayacağı için birden fazlada kullanılabilir.

Please follow and like us:
Pin Share
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Anne & Çocuk Dünyasına hoşgeldiniz!

İlgili Yazılar

1 Yorum

Akıcı ve açıklayıcı bir yazı olmuş teşekkürler anneyimben.com ailesi

Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

RSS
Follow by Email

Giriş Yap

VEYA