Bebek Askısı Nasıl Güvenle Kullanılır?

Bebek askısı nedir? nasıl kullanılır? bebek askılarını güvenli kullanım yollar nelerdir? gelip bu sorularını cevaplarını bu makalemizde beraber inceleyelim.

Askılar, bebeğinizi taşımanın harika bir yoludur. Ancak bebeğinizi güvenli bir şekilde konumlandırmak çok önemlidir doğru yolu ve yanlış yolları açıklıyoruz

Askı (genellikle) bebeğinizi vücudunuza karşı (ön veya arka) taşımanıza izin veren yapılandırılmış bir kumaş parçasıdır. Bebeğinizi yakın tutmanın harika bir yolu, kalp atışlarınızı duyabileceği, vücudunuzdaki sıcaklığı hissedebileceği ve hareket ederken ona sıkıca sarılabileceği için.

Aynı zamanda, sakince dinlenirken ellerinizi serbest bırakmanın ve birkaç küçük parçayı tamamlamanın harika bir yoludur.

Bebek Askısı Nasıl Kullanılır?

Bebek askıları ve bebek taşıyıcıları, minik böceklerimizle bize lezzetli bir yakınlık sunarken, diğer işler için de ellerimizi serbest bırakıyor. Bebekler, elbette, sıcaklığımız, kokumuz, hareketimiz, dokunuşumuz ve sesimizin zengin varlığıyla sarmalanmaya bayılırlar! Ve 1986’da Kanada’da yapılan bir araştırma, bebekleri günde 3 saat (ebeveynlerin kollarında veya askıda) taşımanın huzursuzluğu %43 oranında azalttığını buldu! 

Bebek Askıları Yeni Doğanlar İçin Güvenli mi?

Bebek askıları hem Bebek hem de Anne ve Baba için faydalı olabilse de, askıyı doğru şekilde takmanız önemlidir, çünkü yanlış giyilirse askılar güvenlik tehlikeleri oluşturabilir. Yenidoğan bebeğinizi güvenle taşımak için aşağıdaki bebek askısı güvenlik ipuçlarını izleyin. 

Bebek Askısını Güvenle Takmak İçin İpuçları

  • Çok derin olmayan bir askı satın alın. Bebeğiniz yüzünü görebileceğiniz kadar yüksekte oturmalıdır. (Bebekler torbanın dibine batmalarına izin verilirse boğulabilirler.)
  • Bebeğinizin sırtını ve çenesini destekleyin: Bebeğinizin yüzü öne, göğsüne doğru düşerse, nefes alması veya yardım için ağlaması zor olabilir.
  • Düşmeyi önleyin: Küçük çocuğunuzu, kaymaması için yeterince sıkı tutun.
  • Sıcak yiyeceklerden kaçının: Bebeğinizi sıcak yiyecek veya sıvılarla uğraşırken asla taşımayın.

Kapalı bir yüzden kaçının

Bebeğinizin yüzünü her zaman sadece aşağıya bakarak görebilmelisiniz. Bir askı veya taşıyıcının kumaşı bebeğinizin etrafını kapatmamalıdır, bu yüzden onu kontrol etmek için açmanız gerekir. Beşik pozisyonunda yukarı bakmalıdır, vücudunuza dönük olmamalıdır.

Kambur, çene göğüs pozisyonundan kaçının

Bebeğinizin vücudu ve başı iyi desteklenmeli ve nefes almasını kısıtlayabileceğinden çenesi göğsüne çökmemelidir. Bebeğinizin çenesinin altında daima en az bir parmak genişliğinde boşluk olduğundan emin olun.

Bebek taşıyıcısında nelere dikkat edilmelidir?

Bebek taşıyıcılarıyla ilgileniyorsanız, aşağıdakilerden birini aramanız önemlidir:

  • bebeğiniz için sağlıklı kalça pozisyonu sağlar
  • kullanımı güvenlidir
  • giymeniz rahattır.

Sağlıklı kalça pozisyonu

Sağlıklı kalça pozisyonu bebeklerde normal kalça gelişimini teşvik eder ve gelişimsel kalça displazisi riskini azaltır .

Bebek taşıyıcınız, bebeğinizin kalçalarının açılmasına izin vermelidir, böylece bacakları vücudunuzu ikiye böler. Bebeğinizin dizleri birbirinden ayrılmalı, uylukları desteklenmeli ve kalçaları bükülü olmalıdır.

İşte sağlıklı kalça pozisyonu için bebeğinizi nasıl taşıyacağınız ve ne yapmamanız gerektiği.

Bebeğinizi kalçalarıyla birlikte bir askı içinde taşımak kalça displazisi riskini artırabilir.

Please follow and like us:
Pin Share
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Anne & Çocuk Dünyasına hoşgeldiniz!

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

RSS
Follow by Email

Giriş Yap

VEYA