Bebeklerde Dudak Bağı Nedir?

Bebeklerde Dudak Bağı Nedir? Son birkaç yılda bir bebek bekliyorsanız veya bir bebek sahibi olduysanız, muhtemelen dudak bağlarını duymuşsunuzdur. Emzirmeyi etkileyebileceklerini ve bazen bunu aşırı derecede zorlaştırabileceklerini duymuş olabilirsiniz . Veya dudak bağlarının emzirme üzerinde çok az etkisi olduğunu duymuş olabilirsiniz ve her şey abartılı. Dudak bağlarının çocuğunuzun dişlerinin aralığını ve hatta konuşmasını bile etkileyebileceğini duymuş olabilirsiniz.

En azından söylemek gerekirse, hepsi biraz kafa karıştırıcı olabilir. Yeni bir ebeveyn neye inanır? Çocuğunuza dudak bağı gibi bir şey teşhisi konulursa, bu konuda ne yapmalısınız?

Gelin dudak bağlarının ayrıntılarını, bebeğinizi nasıl etkileyebileceklerini ve bunları yönetmek için nasıl bir hareket tarzına karar verileceğini gözden geçirelim.

Dudak Bağı Nedir?

Hepimiz ağzımızda frenulum adı verilen küçük bir deri parçasıyla doğarız. Çoğumuz bu ince zarları dilimizin altında ve üst dudaklarımızın altında kolaylıkla bulabiliriz. Frenula normaldir ve hepimizde vardır, ancak bazı durumlarda doğduğumuz frenulum çok kalın ve sıkıdır, bu nedenle dilimizin ve dudaklarımızın hareketini kısıtlar.

Dilimizin altında sıkı, kısıtlayıcı bir frenulum olduğunda, buna genellikle dil bağı veya ankyloglossia denir . Çocukların yaklaşık %10’unun dil bağıyla doğduğu tahmin ediliyor , ancak uzmanlar bu sayının ne kadar doğru olabileceği konusunda hemfikir değil çünkü dil bağı için neyin önemli olduğuna ilişkin kriterler bir sağlık hizmeti sağlayıcısından diğerine değişiyor.

Üst dudağımızın altındaki frenulum kalın veya kısıtlayıcı olduğunda buna dudak bağı denir. Çoğumuzun üst dudağının altında çok küçük veya neredeyse hiç olmayan bir frenulum var. Ancak dudak bağınız olduğunda, bu zar yoğun hissedilebilir ve diş eti çizgisine kadar uzanabilir veya yakınına kadar uzanabilir.

Dudak bağları farklı bebeklerde farklı şekillerde bulunur, bu nedenle kendi kendinize teşhis koymak yerine çocuk doktorunuzdan, pediatrik diş hekiminizden, pediatrik plastik cerrahtan veya pediatrik KBB’den teşhis almanız en iyisidir.

Sıkı oral frenulanın genetik farklılıklardan kaynaklandığı düşünülür ve genellikle ailelerde bulunur. Bu nedenle, bebeğinize dudak bağı teşhisi konulursa, kendi üst dudağınızın veya eşinizin dudağının altına bir bakın ve bir dudak bağı da bulabilirsiniz.

Dudak Kravatının Belirtileri Nelerdir?

Bebeğinizin dudak bağı olduğundan şüpheleniyorsanız, bunu kendiniz bile görebilirsiniz. Bebeğinizin üst dudağını nazikçe yukarı kaldırıp bakabilirsiniz. Çoğu bebeğin diş etlerinin en üstünde çok küçük, neredeyse görülmesi zor bir zar bulunur. Ancak bebeğinizin orada açıkça görülebilen bir frenulumu varsa, kalın hissediyorsa ve/veya diş eti çizgisine yaklaşıyorsa, dudak bağı sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

Ama bu sadece görsel bir şey değil. Sorunlu dudak bağlarının çoğu, bebekler için hem emzirirken hem de biberon emerken beslenme sorunlarına neden olur . Üst dudakları diş etlerine sıkıca bağlı olduğundan, üst dudaklarının hareketliliği kısıtlanır, bu da meme veya biberon emziği etrafında sıkı bir sızdırmazlık oluşturmayı ve sütü düzgün şekilde çekmeyi zorlaştırır. Ayrıca emziren anneler dudak bağı nedeniyle meme başı ağrısı yaşayabilirler.

Dudak Bağları Emzirmeyi Nasıl Etkiler?

Bebeğinizin iyi emebilmesi için göğsünüzde iyi bir mandal oluşturması , bu mandalı koruması ve emmek için dudaklarını ve dilini koordineli olarak kullanabilmesi gerekir. Bazı bebekler, dudak veya dil frenulumlarında bir kısıtlama olmasına rağmen bunu iyi yapabilir; diğerlerinin daha çok sıkıntısı var.

İşte bebeğinizin dudak bağı nedeniyle emzirmede zorluk yaşayabileceğine dair bazı işaretler:

 • Mandallamada sorun ve mandalın bakımı
 • Emzirirken dudaklar “dışarı çıkmıyor”
 • Üst dudak sıkışmış veya katlanmış görünebilir
 • Memeyi emmede zorluk
 • Anne meme ucu ağrısı, meme ucu kırışması ve meme ucu aşınması yaşayabilir
 • Annem tıkalı kanallar ve mastitis yaşayabilir
 • Bebek düzgün ememez veya ememezse annenin sütü azalmış olabilir.
 • Bebek memede sinirlenebilir
 • Bebek emzirirken uyuyabilir
 • Bebek kilo alımı yavaş olabilir
 • Bebek hava yutmaktan gaz alabilir

Dudak Bağları Biberonla Beslemeyi Nasıl Etkiler?

Dudak bağının etkileyebileceği sadece emzirme değildir. Dudak bağları biberonla beslemeyi de etkileyebilir . Örneğin, biberonla beslenen bebeğinizin dudak bağı varsa:

 • Şişe emziğinde yüzeysel olarak emebilirler.
 • Biberon emziği ağızdan kolayca kayabilir
 • Beslenmeleri uzun sürebilir
 • Ekstra gazlı olabilirler
 • Emzik emmede sorun yaşayabilirler.

Dudak Bağlarının Bebeğiniz Üzerinde Başka Ne Etkileri Olabilir?

Çoğumuz dudak bağlarının bebek beslenmesini nasıl etkilediğini düşünürüz, ancak şiddetli dudak bağları bebeğiniz büyüdükçe de etkileyebilir.

Katı Gıda Besleme

Yürümeye Başlayan Çocuk/Parmakla Besleme

 • Çiğneme ve yutma zorluğu
 • Yiyecek zorlukları seçici yemeye neden olabilir
 • Dudak bağları “telafi edici stratejilere” ve ek beslenme komplikasyonlarına yol açabilir

Çocuklarda Diş Sorunları

 • Yiyeceklerin sıkışması nedeniyle üst dişlerde diş çürümesi
 • Dudak bağının ciddiyetine bağlı olarak önemli olabilecek iki ön diş arasındaki boşluk

Bebeğinizin Dudak Bağı Varsa Ne Yapmalısınız?

İşte milyon dolarlık soru: Bebeğinizin dudak bağı varsa ne yapmalısınız?

Her şeyden önce, kendi kendinize dudak bağı teşhisi koymayın. Dudak bağının nasıl yönetileceğine dair tavsiyelerin yanı sıra teşhis için emzirme danışmanı, diş hekimi veya pediatrik KBB gibi bir uzmana danıştığınızdan emin olun .

Emzirme veya başka bir beslenme sorununuz varsa, dudak bağının serbest bırakılması gibi bir şey yapma fikri konusunda stresli olabilirsiniz. Yine, bu sizin ve sağlık uzmanınızın tartışacağı bir şey.

Araştırmalar, bazı durumlarda sıkı bir dudak emzirme üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini gösteriyor. Fakat tüm bebekler farklıdır ve bunu yapmak olsun veya olmasın hakkında çağrı alanında uzman ile koordinasyon içinde yapılması gerektiğini anlamak önemlidir.

Emziriyorsanız ve dudak bağı konusunda endişeleriniz varsa, bir emzirme danışmanına danışmalısınız . Emzirme sorunlarının çoğunun birden fazla nedeni vardır ve bir emzirme danışmanı, bebeğinizin dudak bağının burada nereye oturduğunu, düzeltmenin yardımcı olup olmayacağını ve emzirme sorunlarınızı çözmek için, örneğin mandallama gibi başka neye odaklanmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olabilir. ve süt tedarikini arttırmak.

Dudak Bağı Bırakma

Sonunda bebeğinizin dudak bağı çözülürse (frenotomi adı verilen bir prosedür ), güvendiğiniz ve dudak bağı bırakma konusunda deneyimli bir sağlayıcı bulmanız gerekecektir. Bunu genellikle çocuk diş hekimleri veya çocuk cerrahları yapar. Prosedür tipik olarak ayaktan hasta bazında yapılır ve bebeğiniz uyanık kalabilir. Sağlayıcınız lazer teknolojisi veya steril cerrahi makas kullanabilir.

Prosedür normalde hızlı ve neredeyse acısız bebekler-genellikle en prosedürü hakkında bilgi stresli anne var! Kesilen zarlar (frenula) çok incedir ve genellikle fazla kanamaz.

Sağlık uzmanınız, bebeğinizin yaşayabileceği ağrıları yatıştırmak için olası ağrı kesiciler de dahil olmak üzere bebeğiniz için bakım sonrası talimatları sağlayacaktır. Bu prosedür için ağrı genellikle minimum düzeydedir. Bazı ağrı kesiciler altı aydan küçük bebekler için uygun olmadığından , bebekler için ağrı kesici uygulaması için daima sağlık uzmanınıza danışın .

Please follow and like us:
Pin Share
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Anne & Çocuk Dünyasına hoşgeldiniz!

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

RSS
Follow by Email

Giriş Yap

VEYA