Emzireme sütyeni, emzirme koltuğu ve emzirme yastığı seçiminde nelere dikkat edilir?

Annelerin bebek bakımında en hassas olduğu noktalardan olan bebek emzirme konusunda detaylar merak ediliyor. Emzirme sütyeni, emzirme koltuğu ve emzirme yastığı seçimi ve kullanımı merak edilirken Emzirme önlüğü, emzirme atleti ve bebek emzirme pozisyonları gibi konularda da detaylı aratışımalar yapılıyor

Uzun ve yorucu gebelik sürecinden sonra bebek anneleri “emzirme süreci” bekliyor. Anneler bazı noktalarda zorlanırken, emzirmeyi kolaylaştıran emzirme sütyeni, emzirme koltuğu ve emzirme yastığı ürünleri, annelerin en büyük yardımcısı oluyor. Peki, bebek emzirme nasıl yapılır? Emzirme önlüğü, emzirme atleti ve bebek emzirme nasıl kullanılır. Emzirme geceliği, emzirme sandalyesi seçiminde nelere dikkat edilir?  Emzirme parası nedir? İşte, merak edilenler ve yanıtları.

EMZİREME SÜTYENİ NEDİR?

Hamilelik döneminde hayatınıza yeni eşyalar girmeye başlıyor. Bunlardan en önemlilerden bir tanesi Anne sağlığı ve bebeğin rahat beslenmesi için emzirme sütyenidir. Emzirme sütyeni hamilelik döneminde büyüyen vücut hatlarının değişimiyle birlikte anneleri  normal sütyen lastikleri sizi sıkabileceğinden ve cildinizi tahriş edebileceğinden doğumdan öncede kullanılmaya başlanılabilir. Önünde açılıp kapatılabilen kapakları olan destekleyici sütyenledir. Planlı bir şekilde bebeğini emzirmeyecek olan annelerde emzirme sütyeni kullanmayabilirler.

Sık sık acıkan yeni doğan bebekler. Acıktıklarını size ağlayara dile getirebilirler. Açlık ile ağlayan bebek emzirilmek için zaman kaybedilmesini istemez eğer emzirmekte geç kalıyorsanız bebekleriniz bu nedenle huzursuz olabilirler. Bebeğinizi kısa sürede hızlı ve pratik emzirmeniz gerekir. Sütyenin üst bölümünde kapak şekilde olan ve tek elle açılabilen emzirme sütyenler sizin için ideal tercih olacaktı.

Unutmayın ki sizin konforunuz bebeğinizinde konforu anlamına geliyor. Bu nedenle emzirme sütyeni alırken öncelikle kumaş türüne dikkat etmeniz gerekiyor.

 EMZİRME KOLTUĞU NEDİR?

Bebek odalarının vazgeçilmez eşyaları arasında bulunan emzirme koltuğu annenin sağlığı ve bebeğin güvenliği açısından oldukça önemlidir. Emzirme koltukları emzirme döneminde sıklıkla memeye ihtiyaç duyan bebekler emzirme sırasında annenin bel, sırt ve bacak sağlığında büyük rol oynar. Özellikle yeni doğum yapmış anneler bebeğinin yoğun duygularını ve heyecanını yaşarken bir yandan da emzirme ile ilgili endişe duyarlar. Emzirme sırasında hangi pozisyonda oturacağına karar veremeyen anneler için özel olarak tasarlanmış olan emzirme koltuğu  emzirme sırasında anneye ve bebeğe yardımcı olur.

EMZİRME YASTIĞI NEDİR?

Bebek bakımında gerekli olan araç gereçler geçmişe nazaran günümüzde hayli fazladır. Bu araç gereçklerden biri ve en önemlilerinin başında ise emzirme yastığı geliyor. Ekstra konforlu yapısıyla emzirme yastığı, anneler için kolaylaştırıcı ve pratik çözüm olurken. Çocuklarınızında emme sırasında başını dik tutmayı sağlar. Çoğunlukla hilal şeklinde bulunan ve annenin belini kavrayarak çocuğun hem güvende hemde uygun pozisyonda olmasını sağlar.

EMZİREME SÜTYENİ, EMZİRME KOLTUĞU VE EMZİRME YASTIĞI NASIL KULLANILIR?

Emzirme sütyeni diğer sütyenlerden farklı olarak gögüs ucu bölgesi açıp kapatılır şekilde tasarlanmış olup uçları çıtçıtlı veya klipsle tutturulacak şekilde tasarlanmış olup sütyeninizi çıkarmadan bu kapakları tek el yardımıyla açarak kullanmanızı sağlar. Diğer sütyenlere nazaran kullanımı pratik ve kolay olan emzirme sütyenleri annelerin vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.

Emzirme koltukları annenin bel, sırt ve ayak sağlığı açısından önemli olurken bebeğinde daha rahat ve daha güvenli bir şekilde beslenmesini sağlamaktadır. Bir çok çeşidi bulunan emzirme koltukları özellikle sallanabilir ve ayaklar için puf şeklinde olan koltuklar daha çok tercih edilmektedir. Sallana bilir emzirme koltukları bebeğinizin beslenimi sırasında sallanarak hem huzurlu bir şekilde emmesini hemde emzirme sırasında bebeğinizin uykuya dalmasını sağlayabilir. Anneler dik bir şekilde oturur pozisyonda ayaklarını puf’a uzatarak emmzirme yapmaları sağlıkları açısından önemlidir.

Bebeğinizin güvenliği ve daha rahat beslenmesine yardımcı olacak olan emzirme yastıkları annelerin bel çevresini kaplayarak çocukları üzerinde daha rahat ve dik tutmayı sağlar. Emzirme sırasında bebekler anneye ağırlık yapmadan rahatça emebilir. Bebeğinizi başı dik bir şekilde emerken bir elinizle de başına destek olursanız daha rahat beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Bottles with breast milk on the background of mother holding in her hands and breastfeeding baby. Maternity and baby care.

EMZİRME ÖNLÜĞÜ NEDİR?

Emzirme önlüğü bebeğini emziren her annenin olmazsa olmaz ihtiyaçları arasında yer almaktadır. Annelerin herhangi bir ortamda veya toplumda çocuklarını hijjen şartları düşük veya kuytu köşe yer aramaktansa emzirme önlüğü kullanarak kendilerini güvende hissettiği hijjen şartlarına uygun herhangi bir yerde emzirme önlüğünü kullanarak bebeklerini emzirebirler. Günümüzde de kullanımı oldukça fazla olan emzirme önlükleri annelere büyük kolaylık sağlamaktadır. Anneler emzirme önlüğü seçerken hoşlarına giden kumaş ve renk seçebilir, böylece bebeklerini emzirirken daha da keyif alabilirler.

EMZİRME ATLETİ NEDİR?

Şüphesiz süt bebekler için en değerli besin kaynağıdır. Bebekler doğumlarından ortalama 2 yaşına kadar anne sütü emebilirler. Bu 2 yıllık süre özellikle çalışan anneler için hiçte kolay geçmeyebiliyor. Emirmede zorlanan veya  iş hayatı nedeniyle bebğini emziremeyen anneler için en büyük yardımcı olarak göğüs pompası karşımıza çıkıyor.

Süt pompası(gögüs pompası) olarakta adlandırılan bu ürünün asıl amacı, emzirme döneminde kasları gelişmeyen bebekleri beslemede anneye  yardımcı olak ve iş hayatı nedeniyle bebeğinden uzak bir şekilde gününü geçirken annelerin süt sağma işlemini gerçekleştirir.

DOĞRU BEBEK EMZİRME POZİSYONU NEDİR?

Emzirme öncesi, annelerin doğru emzirme pozisyonları hakkında bilgi sahibi olması önemlidir.  Bebeğin doğru bir şekikde pozisyonunu sağlayan anneler bebeklerinin yereli miktarda süt almasını sağlarken aynı zamanda meme ucu ağrıları ve çatlaklarının önünede geçmiş olurlar. Emzirme pozisyonu bebek için önemli olduğu kadar anneler içinde önemlidir.

  • Kucak üzeri beşik tutuşu ile emzirme,
  • Çapraz beşik tutuşu ile emzirme,
  • Yan yatarak emzirme,
  • Ayaklar arkada çanta tutuşu ile emzirme

Geçmişten günümüze annelerin yayğın olarak kullandıkları emzirme türüleridir.

EMZİRME PARASI NEDİR?

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yeni doğum yapan annelere bir defaya mahsus vermiş olduğu emzirme parası bir diğer adıyle süt doğum yapan her anneye verilmektedir. Özellikle ilk kez doğum yapan annelerin en çok merak ettikleri konu başında gelen Süt parası için herhangi bir kurum veya kuruluşa başvuru yapmanıza gerek bulunmaya gerek yoktur. Doğum yapmış olduğunuz hastane sizin adınıza süt parası giriş işlemini sistem tatafından yapmakta ve bellirli bir süre sonunda süt parasını PTT şubesinden alabilmektesiniz. Emzirme paralarını alacak olan anneler kimlikleriyle birlikte herhangi bir PTT şubesinden ödemelerini alabilirler.


EMZİRME GECELİĞİ, EMZİRME SANDALYESİ SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT EDİLİR?

Yeni doğum yapmış anneler bebeklerini sık sık emzirmeleri gerekmektedir. Özellikle geceleri bebeklerini emziren anneler Emzirme geceliğini rahat ve kolay sıyrılabilir bir şekilde alması gerekmektedir. Çıkarılabilir giysi tercih eden anneler bir süre sonra sürekli kıyafetlerini çıkrıp giymeden sıkılabileceklerinden dolayı giyimi veya sırımı kolay olan elbiseler annelerin en önemli tercihleri arasında yer alır.

Emzirme sandalyesi seçiminde ebeveyn kendi rahatlıklarını ve çocuklarının rahatlıklarını düşünerek doğru karar vermeleri gerekmektedir. Unutmamılı ki emzirme sırasında anne ne kadar rahat olursa bebekte o kadar rahat olur ve beslenmesini daha doğru, huzurlu bir şekilde sağlamış olur.

Please follow and like us:
Pin Share
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Anne & Çocuk Dünyasına hoşgeldiniz!

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

RSS
Follow by Email

Giriş Yap

VEYA