1 Aylık Bebek Gelişimi

Aylar süren uzun ve heyecanlı bekleyiş sona erdi ve bu bekleyişin en güzel meyvesi olan çocuğunuzu kucağınıza aldınız. Artık hamilelik sürecini haftalık takip etmek yerine bebeğinizin aylık gelişim sürecine başlıyoruz.

Bebeğinizin gelişmesini, beslenmesini, büyümesini, duygusal, hareketlerini, zihinsel ve sosyal yeteneklerini aylık olacak inceleyeceğiz. İlk ayda bebeklerde ne kadar gelişim olabilir diye düşünme ve her gün yeni bir keşifle karşılaşmaya hazır olun! İşte bebeğinizin 1 aylık gelişimi!

Öncelikle bebeğinizin pespembe ve tabiri caizse bebek gibi pürüzsüzlük ile doğmayacağını kabullenmelisiniz. Her bebek için olmasa da birçok bebeğin kaş ve alın bölgesi olmak üzere kırmızılıklar, burunda basıklık, akne, kafa anatomisind, gential ve cinsel organ bölgesinde şişkinlik gibi özellikler görülebilir. Fakat kafada şişkinlik ve cinsel organda şişkinlik her zaman doğru olmayabilir. Bu durumda muhakkak doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

1 Aylık Bebek Gelişim Tablosu

1 aylık bebek kilosu4 kg4,3 kg
1 aylık bebek boyu53 cm55 cm
1 aylık bebek baş çevresi36,5 cm37,3 cm
 • Bebekler dünyaya gelirken vücutlarında bulunan fazla sıvıyı kaybedeler. Bu nedenle eve geldikleri zaman kiloları doğum kilosunun biraz altında olabilir. Ama bu durumun  sizi telaşlandırmasın 1 aylık bebekler de kilo alımı 10 gün ile 15 gün arasında artmaktadır.
 • Bebekler doğumdan sonra ki ilk iki haftada süratle büyürler. Kiloları artarken boyu da uzamaktadır. 1 aylık süreç sonunda bebeğiniz ortalama 5-6 cm uzayacaktır.
 • Bebeğinizin baş çevresinin büyüklüğüde oldukça önemlidir. Önemli olmasının nedeni ise başın büyüme hızı beynin büyüme hızını göstermektedir. İlk aylarda bebeğin hem kafatası hemde beyinleri hızla büyümektedir. Bebeğin başı, ilk doğduğunda vücut ağırlığının %20’sini oluştururken, bu ağırlık yetişkinliğinde %2’sini oluşturmaktadır. Bebeğinizin 1 aylık doktor kontrolünde baş gelişimi ile ilgili bilgi almalısınız.

1 Aylık Bebek Refleksleri

Emme Refleksi

Emme refleksi bebeklerin anne rahmindeyken kazandığı bir alışkanlıktır. Bu refleksi test etmek için yanağına parmak, emzik, biberon veya memenizi yaklaştırdığınızda kafasını ve ağzını o yöne doğru çevirdiğini göreceksiniz. Bu durum bebeklerin emme refleksinden dolayı oluşmaktadır.

Moro Refleksi

Moro refleksi bebeklerin 1 aylık gelişiminde görülmektedir. Moro refleksi belirli bir uyarı karşısında hızlıca ortaya çıkan bir duruştur. Genellikle bebeğinizin başında ani pozisyon değişikliğinde ya da şiddetli bir duruma karşı irkinme durumu meydana gelirse görülmektedir. Bu gibi durumlarda bebeğiniz ellerini ve ayaklarını yukarı kaldırır, ellerini birleştirir ve boynunu uzatır. Çenesinde titremede olabilir.

Tonik Boyun

Tonik boyun bebeklerde görülen ilginç reflekslerden biridir. Bebeğinizin başının döndük olduğu yöndeki kolunun dikleşmesi ve diğer kolunun bükülmesiyle ortaya çıkan bir refleks türüdür.

Adımlama Refleksi

Bebeklerin sahip olduğu bir diğer refleks türü ise adımlamadır. Bebekler koltuk altlarından tutulup yukarı doğru kaldırıldığı zaman adım atar gibi veya yürüyormuş gibi yaparlar. Bu duruma adımlama refleksi adı verilir.

Yakalama Refleksi

Bebeğinizin eline parmağınızı yaklaştırdığınız zaman hemen yakalayabilir ve kendisini yukarıya doğru çekebilir. Ancak bu refleks bebeğiniz 3 ve 4 aydan itibaren bilinçli bir şekilde yapacağından zamanla kendiliğinden kaybolacak bir refleks türüdür.

Bebeklerin bu refleksleri ne zaman başlayıp ne zaman biteceğini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

RefleksBaşladığı yaşKaybolduğu yaş
Moro refleksiDoğumda2. ay
Adımlama refleksiDoğumda2. ay
Arama refleksiDoğumda4. ay
Tonik boyun refleksiDoğumda5-7. ay
Avuç içi yakalama refleksiDoğumda5-6. ay
Ayak tabanı yakalama refleksiDoğumda9-12. ay

1 Aylık Bebeklerin Duyusal Gelişimi

1 Aylık Bebeğin Görme Yetisi

 • Anne babaların en çok merak ettikleri konulardan biridir bebeğinin ne zaman göreceği! Bebekler tabii ki doğar doğmaz göremeye başlarla ama kısa mesafelerle.
 • Bebekler ilk ayda sadece 15-30 cm aralığında görüş açısı ile kısa mesafelerle hayata bakarlar. Bu kısa mesafe bebeğinizin meme emerken sizi görmemesine engel bir durum değildir. Bebekleriniz emerken sizi görebilir ve gözleriyle sizi incelerler.
 • Bebekler daha uzak mesafede ki insanları ve nesneleri de görebilmektedirler. Fakat bu görüntü bulanık olur. Bebekleri görme yetileri zamanla gelişir.
 • Bebeklerin ilgisini genellikle koyu renkli cisimler çekmektedir. Bu nedenle renkli parlak ve koyu objeleri görüş açısına getirmelisiniz.
 • İnsanların veya nesnelerin görüş mesafeleri yaklaştığında kısa bir sürede olsa takip edebilirler.

1 Aylık Bebeğin İşitme Yetisi

 • 1 aylık bebeklerin görme duyusu henüz yeteri kadar gelişmiş olmasa da insan sesine karşı duyarlıdır. Özellikle anne sesine karşı.
 • Anne rahmindeyken en fazla duyduğu ses anne sesi olduğu için 1 aylık bebekleri annesini tanıması, anne sesine tepki vermesi son derece doğaldır. Bebeklerinizi rahatlatmak için bu fırsatı kullanmalı onlarla bol bol konuşmalısınız.
 • Bazı bebekler gürültüye karşı diğer bebeklere oranla daha hassas olabilirler. Bazı bebekler de duydukları gürültüden dolayı ağlamaya başlarlar, bazıları ise sesli ortamda daha rahat bir uyku uyuyabilirler.
 • Bebekler bazı durumlarda dış seslere tepki vermediğini düşünebilirsiniz bu durum sizi endişelendirmesin bunun nedeni ise bebekler anne rahminde televizyon sesine, insan sesine, araba korna sesine alışıktırlar ve bu sesleri duydukları zaman ilk defa duyuyormuş gibi tepki vermeyebilirler. Yine de bebeklerinin işitme kaybı olabileceğini düşünen anneler doktorlarına danışmalarında herhangi bir sakınca yoktur.

1 Aylık Bebeğin Koku Alma Yetisi

 • Bebekler doğdukları zaman koku alma yetileri gelişmiş olarak dünyaya gelirler. Kısa zamanda sütün kokusunu da ayırt edebilirler.
 • 1 ayın sonunda muz, vanilya gibi şekeli kokulardan hoşlandığını ama kötü kokulardan alkollü ve sirkeli kokulara burun kıvırdığını görebilirsiniz.

1 Aylık Bebeğin Tat Alma Yetisi

 • Bebeklerin tat tomurcukları normal bir insandan daha fazla olduğunu biliyor muydunuz? Bu yüzden bebekler farklı tatlara karşı seçici olabilirler. Anne sütü veya mamasının ısısı da bu seçiciliğe dahildir.

1 Aylık Bebeğin Dokunma Yetisi

 • Bebeklerin dokunma yetileri de gayet gelişmiştir.
 • Pürüzsüz yüzeyleri severler.
 • Bebekler acıyı hissederler ve dokunulduğunda tepki verebilirler.

1 Aylık Bebeğin Zihinsel Gelişimi

 • Bebeğin beyni annenin hamileliğinden itibaren dakikada 250 bin yeni beyin hücresi üretmektedir. Bebekler dünyaya geldikleri zaman nerdeyse ömür boyu kullanacakları hücrelerin tamamını üretmiş olurlar.
 • Bu sadece başlangıç, bebekler büyüyüp dünyaya açıldıkça beyin hücreleri sinaps adı verilen bağlantılar kurmaya başlayacak ve becerilerinin temelini oluşturan ağlar meydana gelecek.
 • Bebeklerin beyin gelişimlerine katkıda bulunmak için daha erken olduğunu düşünebilirsiniz. Bu düşünce yanlış bir düşüncedir. Bebeklerin dil gelişimleri konusunda 1. ay erken değildir. Bebeğinizle sık sık konuşarak, hatta yüksek sesle bebeğinize kitap okuyarak dil gelişimleri için çok faydalı adımlar atmış olursunuz.
 • Yeni doğan henüz 1 aylık bebekler her ne kadar konuşamasalar da sizinle iletişim kurmaları için bazı yöntemleri vardır. Bu yöntemlerden en önemlileri de ağlamadır. 1 aylık bebekler neden ağlar gelin  beraber inceleyelim.
  • Bebeğinizin karnı acıkmıştır,
  • Altını ıslatmıştır,
  • Kıyafeti sıkıyor veya huzursuzluk veriyordur,
  • Üşümüş veya sıcaklanmıştır
  • Bebeğiniz sizden ilgi görmek istiyordur,
  • Bebeğinizin Canı sıkılmıştır,
  • Bebeğinizin uykusu vardır.

1 Aylık Bebeğin Sosyal Gelişimi

 • Bebeğin ilk ayki tek sosyal faaliyeti sizin sesinizi tanımak olacak ve sizinle bağ kurmak olacaktır. Bu nedenle onu her beslenmesinde, ona her sarılmanızda bir mana var. Bunlar anne bebek arasında sevgi ve güvene bağlı olarak bir bağ oluşturuyor.

1 Aylık Bebek Oyuncakları   1 aylık bebek için daha çok erken demeyin! Bu ayda bile bebeğinizin gelişimi için alabileceğiniz bazı oyuncaklar vardır. Bebekler bazu cisimleri bir süre takip edebiliyorlar ve hareketli oyuncaklar dikkatlerini çekiyor.

1 Aylık Bebek Neler Yapar

1 aylık bebekler neler yapabilir sorusuna birçok cevap verilmektedir. Bu cevapları özetleyecek olursak;

 • Düz bir yüzeye sırt üstü yatırıldığı zaman kafasını kısa sürede olsa kaldırabilir.
 • 15-30 cm uzaklıkta yüze odaklanabilirler.
 • Ağlamaları dışında bazı farklı sesler çıkarabilirler.
 • Kendi kendilerine gülmeye başlayabilirler.
 • Parmaklarını emmeye çalışırlar.
 • Karınlarının üzerine yatırıldığında kafasını 90 derece kaldırabilirler.
EvreTanımlamaBebeğin ne yapar?
1.Evre Derin uykuHareket etmeden sessizce yatar.
2.Evre Hafif uykuUyurken hareket eder, gürültüde irkilir.
3.EvreUyuklama durumuGözleri kapanmaya başlar.
4.EvreSessiz ve uyanıkGözleri açık, yüzü canlı, vücudu hareketsizdir.
5.EvreAktif ve uyanıkYüz ve vücudu aktiftir, hareket eder, ses çıkarır, güler.
6.EvreAğlamaAğlar, vücudu belirsiz bir şekilde hareket eder.

1 Aylık Bebek Beslenmesi ve Emzirme Sıklığı

Bebeğin beslenesi için ilk altı ayda anne sütü ideal besindir. Anne sütüyle beslenen bebekler sütte bulunan minerallerde dolayı ekstra su ihtiyacı duymazlar. Mümkünse bebeğinizi anne sütü ile besleyiniz. Mümkün olmadığı bebekleriniz emmediği durumda doktorunuzla konuşarak uygun mamayı kullanmaya başlayabilirsiniz.

 • Yeni doğan bebeklerin 2-3 saatte bir emzirme diye bir kuralı olmadığını bilmeniz gerekir.  Bebeğinizin beslenme planını bebeğiniz istediğinde emzirmek üzere kurmalısınız. Bu nedenle 1 aylık bebeğinizin emzirme sıklığı bebeğinizin iştahı olduğunu unutmamalısınız.
 • Bebeğiniz büyüdükçe iştahı artmaktadır bu nedenle sütünüzün yeterli olduğunu düşünmemelisiniz. Tam tersine bebeğiniz emdikçe sütünüz artacaktır.
 • Bebeğiniz emdikten sonra eğer ağlamaya devam ediyorsa, ağlamasının nedeni doymadığı anlamına gelmez. Bazen gaz veya dışkı  nedeniyle ağlıyor olabilir. Bebeğinizin gaz sorununu engellemek için meme değişim sırasında gaz çıkarma molası vermelisiniz.
 • 1 aylık bebek için gece beslenmesi de önemlidir. Bebeğinizi her 2 saatte bir uyandırmak yerine bebeğiniz acıkıp uyandığı zaman emzirmeniz doğru olandır. Bu konuda bir çok görüş vardır uygun beslenme yöntemini siz kendiniz bulabilir veya doktorunuza bu konu hakkında danışabilirsiniz.

Bebeğinizin Yetersiz Beslendiğini nasıl anlarsınız?

 • Bebeğinizin kilo alımı durmuşsa veya azsa,
 • Gün içerisinde 5’ten az bez kirletiyorsa,
 • Bebeğinizin kakası çok sertse,
 • Gece boyunca uyanmıyorsa,
 • Göğsünüzde süt doluluğunu hissetmiyorsanız, sütünüz bebeğiniz için yetersiz olabilir.

1 Aylık Bebeğin Uyku Düzeni

1 Aylık Bebekler Kaç Saat Uyur?

Yeni doğan bebekler büyümeleri için uykuya ihtiyaçları vardır bu nedenle bebekler ilk ayda 15 ile 20 saat uyku uyuyabilirler. 1 aylık bebek için bu kadar uzun süre size fazla gelebilir bebekler ilk ayda beslenme saatleri dışında genelde günü uykulu geçirirler.

1 Aylık Bebeğin Gece Uykusu

Bebeğinizin uyanık olduğu saatler illa gündüz olacak diye bir şey yoktur. 1 aylık bebeğin gece uykusu bölük, gündüz uykusu daha düzenli olabilir. Bu durumu nedeni iste bebeklerin anne karnında 40 hafta boyunca karanlık ortamda kalmasıdır.

1 Aylık Bebeği Yatırma Pozisyonu

Annelerin bu dönemde ne çok merak ettiği konuların başında bebeklerinin uykuma pozisyonudur. Sırüstü, yan yatırma, yüz üstü pozisyonlardan hepsini deneyebilirsiniz. Fakat bu pozisyonları denerken dikkatli olmanız gerekmektedir. Eskilerden karnının üzerine uyuması gerektiği söylenirken, bebeğin kusma tehlikesin karşı yan yatırılması tavsiye edilir.

Bebekleri yüz üstü yatırmak SIDS’a ani bebek ölümlerine sebep olmaktadır. Bu durumu nedeni tam olarak belli olmasa da genellikle bebeğin nefes almasını engelleyen faktörlerdir. Yüz üstü yatırmakta bu etkenlerden biridir.

1 Aylık Bebek Banyosu

 • İlk aylarda bebeğin göbeği düştükten sonra bebeğinizi dilediğiniz gibi banyo yaptırabilirsiniz.
 • Bebekler göbekleri düşmeden de banyo yaptırılabilir ancak göbeğini iyice kurulamalı ve göbek bakım mendiliyle temizlemelisiniz.
 • Eğer bebeğiniz banyodan hoşlanıyorsa akşam uykusundan önce banyo yaptırabilirsiniz.

Unutmayın;

Her bebeğin gelişimi bebekten bebeğe farklılık gösterebilir. Bu nedenle bebeğinizin gelişimindeki emekleme, refleks, yürüme, konuşma gibi dönüm noktalarının kesin bir tarihte gerçekleşemeyeceğini bilmeniz gerekir. 1 aylık bebek gelişimi başlıklı bu makalemiz de olmak üzere ay ay bebek gelişimi kategorisinde yer alan içeriklerin tamamı bilgilendirme amaçlıdır. Bu makale içerisinde aklınıza takılan soruları doktorunuzdan teyit etmediğiniz sürece uygulamamanız gerekmektedir. Bebeğinizin gelişim döneminde en doğru tanı ve yöntemi yanlızca alanında uzman doktorlar karar verebilir.

Please follow and like us:
Pin Share
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Anne & Çocuk Dünyasına hoşgeldiniz!

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

RSS
Follow by Email

Giriş Yap

VEYA