Doğum Sonrası Doktor Kontrolleri

Ebeveyn olmanın o ilk haftaları, muhtemelen fiziksel ve duygusal değişimlerin bir kasırgası olacak. Bu yüzden ilk doğum sonrası muayeneleriniz çok önemlidir. Doğum sonrası kontrolleriniz, Ne zaman gideceksiniz ve bilmeniz gerekenler İşte ne zaman gideceğiniz ve ne bekleyeceğiniz.

Kısa bir süre önce hamileydin. O zamandan beri bir bebeğiniz oldu, emziriyor olabilirsiniz ve kesinlikle yorgunsunuz.

Bu kadar kısa sürede vücudunuzda ve yaşamınızda bu kadar çok değişiklik olurken, doğum sonrası doğum kontrolünüze (veya kontrollerinize) OB/GYN veya ebe ile gitmek rahatlatıcı – ve gerekli -. Bu şekilde, sağlık uzmanınız her şeyin olması gerektiği gibi gittiğinden emin olabilir ve ihtiyacınız olan her türlü yardım, tavsiye, bakım ve güvenceyi alabilirsiniz.

Doğum sonrası kontrol nedir?

Doğum sonrası muayene, bebeğiniz olduktan sonra fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak nasıl olduğunuzu kontrol etmek için doktorunuz veya ebenizle yapılan doğum sonrası randevudur. 

Uygulayıcınız, fiziksel olarak beklendiği gibi iyileştiğinizden emin olmak için sizi muayene edecek ve ayrıca yeni bir bebekle hayatınızı nasıl idare ettiğiniz hakkında sorular soracaktır.

Özel durumunuza ve koşullarınıza bağlı olarak sadece bir veya iki tane olabilir veya doğumdan sonra daha fazla doktor ziyaretiniz olabilir.

Doğum sonrası ilk kontrolüm ne zaman?

Önceden ilk ve tek doğum sonrası muayenenizi doğumdan yaklaşık dört ila altı hafta sonra yaptırmak rutin olsa da (bazı annelerde, örneğin sezaryen veya preeklampsi gibi hamilelik koşulları olanlarda, daha erken gidiyor), şimdi kadınların doğum kontrollerini  görmeleri tavsiye ediliyor. Doğumdan sonraki üç hafta içinde OB / GYN’ler veya ebeler .

American College of Obstetricians and Gynecologist’e (ACOG) göre, doğumdan sonraki 12 hafta içinde kapsamlı bir ziyaretin yanı sıra, gerektiğinde önce ve sonra düzenli check-in yaptırmalıdırlar. 

ACOG ayrıca en son yönergelerinde doktorların yeni anneleri riskleri hakkında önceden bilgilendirmesi gerektiğini ve sigortanın doğum sonrası sağlık hizmetlerini kapsaması gerektiğini söylüyor.

Hâlâ altı haftalık doğum sonrası kontrol var mı?

Bazı pratisyenler doğumdan sonraki altı hafta içinde ilk (ve potansiyel olarak tek) doğum sonrası muayenenizi planlamaya bağlı kalsa da – genellikle altı haftalık muayene olarak bilinir – resmi tavsiye, sizin ve OB / GYN’nizin veya ebenizin bu ilk randevuyu daha erken almasıdır. , bebeğinizin doğumundan sonraki üç hafta içinde.

Bu üç haftalık (veya daha kısa) ziyaretten önce ve sonra sağlık uzmanınızla düzenli kontroller ve doğum gününden sonraki 12 hafta içinde daha ayrıntılı bir muayene de önerilir.

Doğum sonrası kontrolleriniz için nasıl hazırlanılır

Bebeğinizi doğurduktan sonra sağlık uzmanınızla görüşmeye nasıl hazırlanabilirsiniz? Hiçbir şeyi unutmamak için sorularınızın ve endişelerinizin bir listesini getirin (uyku yoksunluğu ve uğraştığınız diğer her şey, yazılı veya daktilo edilmiş yapılacakları özellikle kullanışlı hale getirebilir!).

Bebeğinizi (ve/veya diğer çocukları) yanınızda getirmeyi düşünmüyorsanız, çocuk bakımını önceden ayarlamayı unutmayın.

Bebeğimi doğum sonrası kontrollerime getirebilir miyim?

Evet, genellikle yeni bebeğinizi doğum sonrası kontrollerinize veya kontrollerinize getirmenize izin verilir ve bu mümkün olur, ancak bunun uygun olup olmadığını kesinlikle doktorunuza önceden sormalısınız. Randevuyu, bebeğiniz aşırı yorgun veya aç olmadığında ayarlamaya çalışın (yenidoğan için zor, evet).

Küçük çocuğunuzu getirirseniz, bebek bezi çantanızı her zamanki temel ihtiyaçlarla paketleyin: bebek bezleri ve ıslak mendiller, biberonla besliyorsanız bir veya iki şişe, kullandığınız emzirme malzemeleri, bir önlük ve gazlı bez, bir yedek kıyafet. bebeğim, senin için bir atıştırmalık ve su vb.

Bebeğinizin artı biri olmamasına karar verirseniz, gitme zamanı geldiğinde çabalamamak için küçük paketinize önceden bakacak birini ayarlamalısınız.

Doğum sonrası kontrolümde ne olur?

Tüm sorularınızı yanıtlamanın yanı sıra, doktorunuzun doğum sonrası randevu(lar)ınızda yapacağı başka şeyler de şunlardır:

Hamilelik sonrası vücudunuzu inceleyin

Bir pelvik muayene yaparken, doktorunuz rahminizin hamilelik öncesi boyutlarına (yaklaşık bir armut boyutuna) yakın olup olmadığını kontrol edecektir, bu genellikle yaklaşık iki ay süren bir küçülme sürecidir. 

Epizyotomi veya sezaryen geçirdiyseniz, sağlık uzmanınız kesiğin doğru şekilde iyileştiğinden emin olacaktır.

Muhtemelen mesane sorunları, normal doğum sonrası kanama ve rahminiz boşalıp büzüldüğünde kramplar, bağırsak sorunları ve hemoroidler, yorgunluk  ve yaşadığınız diğer her şey gibi  diğer yaygın doğum sonrası semptomlar hakkında sohbet edeceksiniz.  doğum sonrası sınav kaygıları. 

Doktorunuz veya ebeniz, hamilelik sırasında fazla mesai yapan ve bu süreçte büyüyebilen tiroid bezinizi de kontrol edebilir. Bu, doğum sonrası tiroidit adı verilen ve aşırı aktif tiroid semptomlarını (sinirlilik ve uyku sorunu gibi) taklit edebilen bir duruma yol açabilir.

Doğum yaptığınızdan beri ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmadığından emin olun.

Uygulayıcınız ayrıca doğum sonrası semptomlarınızdan hiçbirinin daha ciddi tarafta olmadığından emin olmak isteyecektir (ancak durum buysa, bebek sonrası uyarı işaretlerini bilmek ve en kısa sürede tıbbi yardım almak önemlidir  ). Herhangi bir hamilelik komplikasyonunuz varsa, bunları da tartışabilirsiniz.

Ne zaman tekrar çalışmaya başlayacağınızı önceden öğrenin ve normal aktivitelere geri dönün

Her şey olması gerektiği gibi görünüyorsa,  hemen değilse de yakında tekrar egzersiz yapmaya başlamak için muhtemelen  yeşil ışık yakacaksınız ve bir sezaryeniniz varsa, ağır nesneleri kaldırabilecek ve düğmeye bastıktan sonra tekrar sürmeye başlayabileceksiniz. İyileşme sürecinize bağlı olarak, bebeğinizin gelişinden sonra dört ila altı haftalık bir işaret.

Akıl sağlığınızı ve nasıl hissettiğinizi tartışın

Doğum sonrası depresyon (PPD) ,  doğum sonrası kaygı ve diğer bazı doğum sonrası ruh sağlığı sorunları yaygın ve tedavi edilebilir. Doktorunuz muhtemelen doğum sonrası kontrollerinizde ruh halinizi ve genel sağlığınızı soracak ve bir PPD taraması yapacaktır .

Uygulayıcınız, bebeğinizle nasıl bir bağ kurduğunuzu ve yeni ebeveynliğin daha zorlayıcı yönleri hakkında bunalmış veya endişeli hissediyorsanız, örneğin isteksiz bir bebeği emzirmek veya ağlamayı durdurmak için telaşlı bir yenidoğan almak isteyecektir.

Uygulayıcınızla açık olmaktan korkmayın. Dürüstseniz, doktorunuz veya ebeniz uygun bir eylem ve tedavi yöntemi önerebilecektir. Depresyonda veya endişeli iseniz, terapi ve/veya ilaç reçete edilebilir. 

Gelecekteki bebek planları hakkında sohbet edin (varsa!)

Başka bir bebek aklınızdan en uzak şey olabilirken, daha sonra ikinci bir çocuğa sahip olmayı planlıyorsanız, doktorunuz bu doğum sonrası muayeneyi, ne zaman tekrar denemek istediğinizi anlamak ve size hatırlatmak için kullanabilir . Hem siz hem de bebeğiniz için en güvenli zaman önceki hamileliğinizin bitiminden yaklaşık 18 ay sonradır .

Doğum sonrası muayeneniz veya muayeneleriniz, doğumdan sonra ihtiyacınız olan desteği ve bakımı aldığınızdan ve iyileşmenizin planlandığı gibi gittiğinden emin olmanın en iyi yoludur.Unutmayın: Sağlığınız önemlidir ve kendinize iyi bakmanız bebeğinize iyi bakmanıza yardımcı olur. Bu nedenle doğum sonrası doktor randevularınızı planlamanız ve bunlara katılmanız gerekir. Ek bir bonus mu? Uygulayıcınızla yaptığınız ziyaretten sonra muhtemelen daha iyi ve daha güvende hissedeceksiniz.

Please follow and like us:
Pin Share
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Anne & Çocuk Dünyasına hoşgeldiniz!

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

RSS
Follow by Email

Giriş Yap

VEYA